Cesta k duze

Rubriky

Voda

autor: | Lis 11, 2017 | Nezařazené | 0 komentářů

Voda – tok – období 15.11.-14.2. plný jin, souvisí s chladem.

Poté co se na podzim příroda postupně stáhne do sebe, začne zima s vodní fází přeměny. Slunce přes den svítí jen krátce a příliš slabě, než aby zahřálo zemi. S chladem a dlouhými, tmavými nocemi se život zpomaluje, tichne a rozjímá. V zimním spánku zvířata omezují svou látkovou výměnu na minimum, aby šetřila energii. V přírodě jde teď o to, kdo vytrvá a vydrží, kdo přežije či odejde. V životě člověka tento element představuje stáří a klid, ale také moudrost a vnitřní bohatství. V rozsahu dne element vody zastupuje noc. Z přebrané úrody jsme získali zlaté zrní. Ze zrní můžeme upéct chléb a koláče. Pokud však myslíme na budoucnost, musíme část zrní opět zasít, abychom mohli získat další úrodu. Když si přebereme své zkušenosti a ujasníme si, co se nám hodí, musíme si zajistit, abychom toho, co chceme, měli dostatek. Potřebujeme udržovat tok žádané energie.

Investování – abychom měli dostatek toho, co chceme, musíme investovat potřebnou námahu, energii a péči. Investovat však musíme s rozmyslem. Je třeba, abychom dobře zvážili, která z cest dosažení našeho cíle je nejefektivnější. Potřebujeme dobře zvážit, na co máme síly a na co ne, a rozmyslet si postupné kroky.

Plýtvání – bez ohledu na to, jak pečlivě přepočítáme svoje investice, nikdy si nemůžeme být jisti, zda nám přinesou to, co od nich očekáváme. Do svých propočtů totiž nejsme schopni zahrnout celou řadu proměnných faktorů, například počasí, živelné pohromy či chování lidí. Každá investice v sobě skrývá nějaké riziko. Počasí ani živly si nedokážeme naklonit, ale lidi ano. Pokud ve správnou chvíli na správném místě plýtváme, podporujeme tak dobrou vůli lidí, díky níž mohou být naše investice mnohem úspěšnější.

Charakteristiky typu vody – voda je pramenem všeho života, bez ní by nežili rostliny, zvířata ani lidé. Element vody je symbolem jistoty, stálosti a vnitřní stability. Lidé se silně vyvinutým elementem vody mají obrovskou vytrvalost a neobyčejně vyvinutou schopnost výdrže. Všechno v jejich životě má svůj řád, akceptují zákony života a jeho pravidla. Energie vody nezná překážky, je zaměřená na cíl a ví, jak jej dosáhnout. Z emocí se mohou objevit obavy a strach, v ledvinách sídlí chlad, který oslabuje. K mocné síle elementu vody patří vždy i pocit uzavření, tísně a strachu. K léčení tohoto strachu dochází, když do svých vnitřních stínů vnášíme stále více světla a tváří v tvář moudrosti a velikosti života se naše bázeň mění v hlubokou úctu ke všemu, co nás obklopuje. Většina lidí se této cesty do nitra obává, protože jim nahání strach. Můžeme při ní totiž ztratit mnoho zažitých podvědomých vzorců bezpečí a stability, mnoho svých návyků a předsudků. Tím však v sobě uděláme místo blahodárnému náhledu na pomíjivost těla a nesmrtelnost a neustálý vývoj naší duchovní složky. Takovýmto osvobozením svého nitra si připravíme půdu pro svou vnitřní obnovu a znovuzrození. Svým otevřeným postojem k životu uvolníme stavidla zadržované životní energie, což zpětně pozitivně ovlivní i náš element ohně a radost ze života.Z barev bude tomuto typu vyhovovat černá tmavě modrá.

Zdraví – element vody se v našem těle orgánově projevuje v orgánu jin v ledvinách a v orgánu jang močovém měchýři, v kostech a morku kostí. Oporou elementu vody v těle jsou silné kosti, jež mu propůjčují pevné držení a stabilitu. Ledviny jsou v medicíně Dálného východu považovány za zásobárnu vrozené energie přijaté od rodičů v prenatálním období. Touto dobou pracuje naše tělo na rezervu ze zásob z Ohně. Potřebuje 3x více živin než kdy jindy. Pokud je nedoplňujeme, výrazná jarní únava je nevyhnutelná. Je nám zima, protože sněží i v nás. Nesmí být zima chlad od nohou, protože meridián ledvin začíná na chodidle. Tyto zásoby naší energie se vyčerpávají přílišným stresem, špatnou životosprávou, nedostatkem spánku, užíváním léků a drog. Proto je třeba energii do ledvin neustále vhodným způsobem doplňovat, a to vědomým dýcháním, plnohodnotnou stravou, dostatkem spánku a energetizačními cvičeními. Zdravé ledviny mají schopnost vést energii srdce, jater a plic směrem dolů do hara a tam ji skladovat. Zajišťují tak vnitřní klid, regeneraci a zotavení. Oslabené ledviny nejsou schopny tuto energii soustřeďovat, a tak stoupá vzhůru a oslabuje práci srdce i ostatních orgánů. Tlak, kterému jsou ledviny a močový měchýř vystaveny, se projevuje blokádami podél páteře, výhřezy plotének a ischiatickými potížemi. Energetizační cvičení či ošetření spojená s dráhou ledvin a močového měchýře přinášejí hluboké uvolnění a regeneraci celého organismu, vyživují naše nejniternější energetické vrstvy, posilují pocit vnitřního uspokojení a sílu vůle. Naučíme-li se vědomě pracovat s energií svého těla, můžeme pro sebe naplnit úkol, který nám podle medicíny Dálného východu klade vodní element: totiž zestárnout a zmoudřet ve zdraví. Kontrolkou kvalitní funkce těchto orgánů jsou kosti (osteoporoza, zlomeniny). A v jakém stavu jsou kosti poznáme na vlasech. Lupy jsou vizitkou špatného hospodaření ledvin s vápníkem. Ze soustav je nejvíce ovlivněna rozmnožovací soustava. Z otvorů jsou kontrolkou uši a naopak problém v močovém měchýři se může projevit škubáním v horním očním víčku. Chuť převládá slaná.

Element vody zajišťuje novou, pravou substanci, která posiluje páteř, abychom svou životní cestou kráčeli odvážně, přímo a vzpřímeně. A tak nyní může celý koloběh pěti prvků začít znovu od začátku a v okamžiku největšího chladu zimy již tušíme nové nadcházející jaro. Z mocné síly vody pochází schopnost měkce a pružně se přizpůsobovat toku života, jít s proudem a vydržet. A tak v sobě nechte pomalu doznívat rytmus koloběhu pěti prvků a ze svého nitra se postupně vracejte zpět do našeho prostoru a času…

Strava v zimě – typickou chutí je slaná, jenž najdeme ve všech „mořských“ produktech. Odpovídající orgány ledviny a močový měchýř jsou zvláště citlivé na prochladnutí, a proto je třeba v zimě tyto ochraňovat pomocí zahřívajících jídel. Z tohoto pohledu jsou i původně u nás typické „křížaly“ v zimě energeticky vhodnější než čerstvé ovoce. Dobře ochráněné a v teple udržované ledviny nám zajišťují vitalitu. K ideálním zimním jídlům patří nejrůznější polévky, „jídla vařená v jednom hrnci“, zapečená jídla, kompoty a vařené obiloviny. Typické potraviny vody jsou mořské i sladkovodní ryby. Nejvhodnější kuchyňská úpravou je pečení. Pozor – nejíst tropické ovoce, protože ochlazuje. Nejvíce ananas.

Příklad potravin typických pro element voda:

Obiloviny: divoká rýže, kroupy

Luštěniny: sója

Zelenina a ovoce: lilek, zelí

Živočišné bílkoviny: losos, sardinky, tuňák, makrely

Ostatní: mořské řasy, mořská sůl, minerální vody

Pro www.cestakduze.webnode.cz. zpracovala Světluška. Tento článek nebo jeho části může být dále šířen a kopírován pouze pro nekomerční účely, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem. Děkuji za pochopení.