Cesta k duze

Rubriky

Cviky na uvolnění zad

autor: | Led 2, 2023 | Cviky na uvolnění zad | 0 komentářů

Masážní cviky na uvolnění zad a páteře – automasáž páteře

Naše záda jsou bohatě protkány nervovými dráhami a doslova posety množstvím reflexních bodů. Vnitřkem naší páteře (páteřním kanálem) prochází mícha, která představuje centrální nervový systém našeho těla. Vedou z ní všechny hlavní nervové dráhy povelů a informací pro celý organismus. Proto je procvičení zádových svalů a zejména okolí páteře ozdravující a velmi příjemné.

Denně si procvičujte páteř. Cvičení spustí proces regenerace celého organismu. Příznivě působí nejen na obratle páteře, meziobratlové ploténky a zádové svalstvo, ale přes nervové a energetické dráhy i na činnost vnitřních orgánů a žláz.

Nejvhodnější je automasáž páteře cvičit ráno po protahovacích cvicích. Už po několika dnech získáte svěžest těla i mysli, pružnou chůzi, elegantně vzpřímené držení těla a postupně se zbavíte bolestí páteře. Páteř masírujeme postupně zdola nahoru. Začneme u kostrče (2 až 5 téměř nepohyblivých srostlých obratlů), postupně přejdeme ke křížové části (5 obratlů nepohyblivých, srostlých do křížové kosti) a k bederní části páteře (5 velmi pohyblivých obratlů), pokračujeme hrudní páteří (12 málo pohyblivých obratlů) a končíme u krční páteře (7 velmi pohyblivých obratlů). Jednotlivé cviky provádíme vleže nebo v kleče. Pravidelně dýcháme nosem při nádechu i výdechu.

1. Masáž kostrče
Sedavý způsob života má za následek zkrácené a oslabené hýžďové svaly a nadměrné ukládání tuku v sedací části těla. Masáží kostrče a sedací části si zpevňujete sedací i břišní svaly, „rozbíjíte“ tukové vrstvy, fixujete polohu kostrče, stimulujete nervové pletence, a tak léčivým způsobem působíte při onemocněních tlustého střeva (hemoroidy, zácpa), prostaty, ženských a mužských pohlavních orgánů a ischiatických nervů.

– ležíme na zádech, nohy máme u sebe

– s nádechem zvedneme nohy a horní polovinu těla, ruce spojíme a položíme na stehna, mírně je přitáhneme ke stehnům

– s výdechem se kolébáme zadečkem ze strany na stranu – masírujeme kostrč a hýžďové svaly

Cviky na uvolnění zad

Cviky na uvolnění zad 1-masáž kostrče

2. Masáž bederní (křížové) páteře
Svalstvo zad oslabené nedostatkem pohybu způsobuje v bederní (křížové) části nesprávné držení pánve v sedě i ve stoje, což pociťujeme jako bolesti v kříži. Masáží – jemným kroužením koleny na obě strany se houpete a uvolníte tím ztuhlost svalů, posílíte je a přes nervové pletence v oblasti beder působíte léčivě na ženské pohlavní orgány, močový měchýř a částečně na prostatu. Cvik se skládá ze dvou částí.

– ležíme na zádech, ruce máme podél těla, pokrčené nohy máme opřené o podložku

– s výdechem se zvedáme kolena nahoru, tak, že se opřeme o špičky prstů

– s nádechem se vracíme zpět do úvodní polohy

Cviky na uvolnění zad 2-masáž křížové oblasti1

– s nádechem zvedneme nohy a mírně je přitáhneme k sobě, kolena máme stále u sebe

– opisujeme nohama kroužky do stran – po směru hodinových ručiček – s výdechem půlkoužek nalevo, s nádechem půlkroužek napravo. Potom děláme kroužky opačně proti směru hodinových ručiček, změníme i dýchání.

Cviky na uvolnění zad 2-masáž křížové oblasti

3. Masáž bederní páteře
Bederní obratle páteře mají velkou pohyblivost. Zpevnění svalů v oblasti pasu pomáhá obratle páteře fixovat ve správných polohách. Masáží křížové oblasti rozproudíte energii v břišní oblasti, léčivým způsobem působíte navíc na trávicí a vylučovací orgány uložené v pánvi a břišní dutině – játra, žlučník, žaludek, slezinu, slinivku, tenké střevo a ledviny.

– ležíme na zádech, s nádechem se sbalíme do kolébky, rukama si přitáhneme kolena k bradě

– kolébáme se ze strany na stranu a přitom střídáme nádech a výdech

Cviky na uvolnění zad 3- masáž bederní páteře

4. Masáž hrudní páteře
Oslabení svalstva a nesprávné držení horní poloviny těla je důsledkem sedavé práce – za pracovním stolem, u počítače, sezení za volantem. Ochabnutí a ztuhlost svalů mezi lopatkami se často projevuje nejen bolestmi páteře, ale i brněním rukou, bušením srdce, případně ztíženým dýcháním. Masáží hrudní části zad si léčivým způsobem působíte na dýchací cesty a plíce – prohlubujete dýchání, posilujete srdce, zlepšujete krevní oběh. Cvik se skládá ze dvou částí.

– ležíme na zádech, ruce i nohy máme natažené, nadechneme se

– s výdechem se mírně otáčíme celým tělem k levému boku

– s nádechem se vrátíme zpátky na záda

– s výdechem se mírně otáčíme celým tělem k pravému boku

– s nádechem se vrátíme zpátky na záda

Cviky na uvolnění zad 4-masáž hrudní oblasti

– s výdechem zvedáme hlavu a přitahujeme bradu k hrudníku

– s nádechem se vracíme zpátky do úvodní polohy

Cviky na uvolnění zad 4-masáž hrudní oblasti2

5. Masáž dolní poloviny páteře
Masírujeme celou dolní polovinu páteře, od kostrče až po hrudník. Cvičení uvolňuje zádové svaly, účinně posiluje břišní svaly a svaly na nohou.

– ležíme na zádech, ruce máme natažené podél těla, dlaněmi se opíráme o podložku, nohy leží volně natažené , hlavu máme rovně

– s výdechem pokrčíme nohy a přitáhneme je k hrudníku, kolena máme u sebe. Kolena přetočíme do boku nalevo až k podložce a hlavu otočíme napravo až k podložce – kolena a hlavu otáčíme do kříže proti sobě

– s nádechem se vrátíme nohy na podložku a hlavu otočíme do původní polohy rovně

– opakujeme cvik na druhou stranu

Cviky na uvolnění zad 5-masáž dolní části zad

6. Masáž krční páteře
Hlava je poměrně těžká a krční páteř ji nepodpírá pod jejím těžištěm, ale více vzadu. Šíjové svaly jsou držením hlavy více napínané. Ochabnutí svalů v oblasti krční páteře způsobuje zhoršení dýchání do plicních hrotů, bolesti v krční páteři, bolesti hlavy. Masáží krční páteře uvolňujete svaly šíje, které jsou neustále napjaté držením hlavy, ale i psychické napětí a stres. Uvolněním zlepšujete dýchání do horní části plic, krevní oběh v oblasti hlavy, masáž pomáhá při bolestech, léčivě působí na hlasivky a štítnou žlázu.

– sedneme si na paty a jemnými krouživými pohyby masírujeme krční páteř

– začneme od hlavy směrem dolů po krku, prsty jemně krouživými pohyby masírujeme každý obratel

– protřeme krouživými pohyby svaly na krku a šíji

– můžeme jemně promačkat a krouživými pohyby masírovat také celou hlavu, obzvlášť v zadní části po hraně lebky (tam kde končí lebka) – tam se nachází velké množství akupunkturních bodů a zablokovaná energie je mnohdy příčinou únavy a bolestí hlavy

Cviky na uvolnění zad 6-masáž krční páteře

7. Masáž celé páteře
Po postupné masáži je páteř a zádové svalstvo dostatečně prokrvené a uvolněné. Na závěr můžeme promasírovat celou páteř houpavým pohybem bez odrážení – pohyb je pomalý a rovnoměrný. Masáží aktivizujeme všechny energetické dráhy podél páteře, v celo těle rozproudit životní energii.

Cvičíme podle obrázku.

Cviky na uvolnění zad 7-masáž celých zad

Pro www.cestakduze.cz zpracovala Světluška. Tento článek je možné šířit dál nekomerčním způsobem, v nezkrácené a nezměněné podobě, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.