Cesta k duze

Rubriky

Esence III.kvadrant

autor: | Úno 13, 2021 | Nezařazené | 0 komentářů

Esence III.kvadrant – Podzim

Vyjadřuje touhu a schopnost dotahovat věci do konce, dokončit staré úkoly, včas odejít a opustit to, co už nepotřebujeme. Přináší nám moudrost a naplnění, sklízíme plody, je obdobím dozrávání a sklizně – naší dospělosti. Nese v sobě mužské energie.

Zastupují ho tyto esence:

Esence Mandle – pro sebekontrolu a morální sílu

Když se naučíme moudře používat svůj čas a energii, budeme se cítit spojení se svým středem. Náš život bude v pořádku a my budeme naprosto otevření tomu, aby se náš život mohl stát vším, čím může být. Naše energie námi bude protékat a my se budeme cítit zdravější a silnější, vědomi si své síly, kterou máme pod kontrolou a přitom budeme žít naplno. Opravdové štěstí spočívá v rovnováze mezi naplněním a sebekontrolou, naše vášeň pro život, se tím posílí a pomůže nám proniknout do obrovských zásob klidu.

Afirmace:

„Jsem pánem svého osudu! S klidem a silou kráčím ke svému konečnému vítězství!„

Podporuje: klid mysli, synchronicitu těla, mysli a ducha, smysl pro pohodu, pořádek a řád, umírněnost, zdravou sexualitu, vyváženost, sebeovládání, schopnost být citlivým partnerem, otevřenost, uvolněnost, sebekontrolu, být ve svém středu, pomáhá dostat se z každé obtížné životní situace.

Vhodné použití: nervozita, nespokojenost, nestřídmost v jídle, v sexu, sebepoškozování, ztráta sebekontroly,

dělat špatná rozhodnutí v souvislosti se zlozvyky, nespokojenost, neklid , o hněv spojený se sexuálními problémy, frustrace, návykové chování, přetíženost činnostmi, emocionální ovlivnitelnost návyky druhých, nechat se zavalit povinnostmi, potřeba aby den měl více hodin.

Přínos mandlí pro zdraví: Mandle jsou úžasným zdrojem mnoha důležitých látek, především jsou bohaté na minerály, mají vysoký obsah hořčíku (až kolem 300mg na 100g), vápníku (cca 250mg na 100g), draslíku, železa, a zinku. Také v nich najdeme řadu nezbytných vitaminů, např. vitamin E a vitaminy skupiny B (riboflavin, thiamin, kyselina listová). Obsahují nezanedbatelné množství tuků, ovšem při jejich rozumné konzumaci se nemusíme obávat, že bychom po nich přibírali na váze, jejich nenasycené mastné kyseliny jsou naopak zdraví velice přínosné. Dále v nich najdeme pro zažívací trakt prospěšnou vlákninu, cenné bílkoviny a menší množství cukrů. Mandle jako potravina pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby. Vysoký obsah hořčíku v mandlích je to pravé, co potřebujeme pro pružné a lesklé vlasy, pevné nehty a zdravě vyhlížející pleť. Místo syntetických preparátů pro doplnění hořčíku si můžeme jednoduše dát několik mandlí jako každodenní přesnídávku a už po 1-2 měsících pozorovat zlepšení. Účinek je navíc posílen vitaminy skupiny B a zinkem.Další výhodou mandlí je, že jejich bohatost na vápník se výborně doplňuje se zastoupeným hořčíkem, protože právě hořčík napomáhá k efektivnímu využití vápníku naším tělem. Těmto semenům se také přisuzuje příznivý účinek na srdce a celý krevní oběh. Obsahované látky dokáží snižovat hladinu cholesterolu v krvi a upravovat krevní tlak.Vysoký obsah železa v mandlích je tím pravým pro podporu krvetvorby, tedy i lidé trpící chudokrevností by měli mandle pravidelně zařadit do svého jídelníčku. Mandle obsahují řadu antioxidantů, které naše tělo chrání před volnými radikály a čistí jej. Jsou proto mimo jiné považovány za přírodní prevenci rakovinného bujení. Odborné výzkumy prokázaly i pozitivní působení u lidí trpících diabetes a preventivní účinky v případě Alzheimerovy choroby.

Esence Hruška – pro klid a mír, krizová esence

Když v sobě umíme rozeznat boj a vnitřní konflikt a dokážeme je přijmout jako výzvu, postavit se jim tváří v tvář, uvidíme v nich příležitosti pro náš růst. Pak zůstaneme otevření všemu, co přijde, vědomi si svého klidu, míru a čisté síly. Jsme naprosto soustředění, vyrovnaní a máme pod kontrolou všechny své schopnosti, tak aby se pro nás tváří v tvář mimořádné situaci staly přínosem. Když zůstanete nedotčeni probíhajícími tragédiemi a otřesy života, stanou se z vás pilíře síly a opory pro ostatní v nouzi.

Afirmace:

„S úsměvem vítám obtíže života, vidím je jako zářivé květy na louce, povzbuzující mne k využití těchto příležitostí!„

Podporuje: nastolení vnitřního klidu a míru ve vaší duši, vrací smysl pro rytmus, umožní vám být tady a teď, plně přítomní a vyrovnaní, podpoří schopnost zvládnout jakoukoliv krizi – emocionální nebo fyzickou, dodá stabilitu při velkých změnách, umožní rozlišit svůj vnitřní boj a konflikt, pomáhá přijmout životní zkoušky a neutíkat před nimi, postavit se tváří tvář problému nebo konfliktu a přijmout ho jako výzvu a vidět v něm příležitost pro svůj růst, katalyzátor pro vytváření zdravých vztahů.Krizová esence, dokáže nás podporovat celý den – esence první pomoci.

Vhodné použití: pocit ztráty rovnováhy v jakékoliv situaci, na nehody, nemoci, při operaci nebo porodu, při fyzické nebo emocionální krizi; posiluje auru při aurických poruchách způsobených depresí, strachem, traumaty, šokem, malomyslností; extrémní smutek z nevyřešených vztahů, pro všechny znepokojivé zkušenosti, při nejistotě a nerozhodnosti, při pocitu ohrožení, při hektickém a uspěchaném stylu života.

Přínos hrušky pro zdraví: Hrušky obsahují provitamín A, vitamíny skupiny B a menší množství vitamínu C a vitamínu P. V hruškách je až 80% vody, která rychle doplňuje živiny a pomáhá pročišťovat střeva. Hrušky jsou bohaté na minerální látky, především sodík, měď, draslík, chlor, vápník, hořčík, fosfor, křemík i železo. Dále hrušky obsahují organické kyseliny, flavonoidy, třísloviny a pektiny, které chrání sliznici žaludku a střev a kyselinu listovou, která je příznivá pro krvetvorbu. Hrušky pročišťují střeva a pomáhají při zácpě, působí močopudně a žlučopudně, příznivě ovlivňují i žaludeční potíže a působí mírně dezinfekčně. Hrušky je dobré konzumovat při chorobách krevního oběhu a ledvin i při poruše trávení. Hrušky odvodňují a jsou vhodné při redukčních dietách i pro odtučňovací kůru.

Esence Avokádo – pro dobrou paměť

Když stále dokola opakujeme stejné chyby a omlouváme to tím, že „to nechápeme“, místo abychom se z nich poučili, odráží to kvalitu našich myšlenek. Pokud máme potřebu vyjádřit politování nad něčím ze své minulosti, co už nemůžeme změnit, přestáváme si být vědomi toho, že ztrácíme smysl pro směr a vůli jít dopředu za konkrétním účelem, prostě touhu dělat něco nového a vzrušujícího. Když tedy část energie budeme věnovat na poučení se ze svých chyb, zmizí potřeba je opakovat a my se staneme psychicky odolnější. Zmizí naše mentální bloky, které jsme si vytvořili odmítnutím některých životních zkušeností a zvýší se naše koncentrace i kvalita myšlenek. Uvědomíme si, že každá podoba přítomného okamžiku je příležitostí k poznání a vzpomenutí si na naši vlastní dokonalost.

Afirmace:

„Ochotně přijímám vše, co ke mně přichází, neboť to všechno jsou Boží dary lásky!„

Podporuje: mentální koncentraci, zapamatování si údajů a detailů a ochota věnovat jim pozornost, radost z duševní činnosti, rozvinout lásku k učení, pomáhá při zkouškách, s hádankami, na slovní hry, nové projekty, větší povědomí, postoj „Teď to pochopím“, pochopení minulosti, pomáhá problémy z minulosti vytáhnout na povrch, abychom si je uvědomili a poučili se z chyb, jasnost myšlení, lepší zapamatování si svých snů, zaměření pozornosti na bytí v přítomném okamžiku, zachovat si přehled, pomáhá znát sama sebe i směr, kterým chceme, aby se ubíral náš život.

Vhodné použití: zapomnětlivost, roztržitost, otupělost, chybějící údaje, stav se bez účelu nebo směru, nostalgie, zasněnost, zmatenost, být nepřítomný Duchem, stále dokola opakujeme stejné chyby, žijeme v minulosti, litování toho, co již nemůžeme změnit, dělat více věcí najednou – zmatky.

Přínos avokáda pro zdraví: Avokádo je jedním z mála plodů, které obsahuje organické tuky. Kromě kyseliny olejové obsahuje avokádo draslík, deriváty kyseliny listové, luteiny a beta-sitosterol. Dále zde najdeme celou řadu vitamínů. Nejvyšší zastoupení má vitamín E a C. Vzhledem k derivátům kyseliny listové, které avokádo obsahuje, jej lékaři doporučují těhotným ženám. Dále avokádo snižuje obsah cholesterolu v krvi. Kromě již zmíněných vitamínu E a C obsahuje avokádo také vitamín B1, který přeměňuje uhlohydráty na glukózu a ta zásobuje mozek a celý nervový systém. Kromě toho se dužnina z avokáda uplatňuje v kosmetice jako pleťová maska. Avokádo snižuje hladinu inzulinu, pomáhá s hubnutím a povzbuzuje náš mozek. Většina tuků v tomto ovoci je ale na bázi nenasycených mastných kyselin, které jsou tělem využívány k dalším důležitým procesům a syntézám, neukládají se tak, jako tuky nasycené. Při snaze zhubnout je chvályhodné snížit příjem živočišných tuků, naše tělo však tuk potřebuje a právě nenasycené mastné kyseliny jsou velmi důležité. Látky obsažené v avokádu také snižují hladinu inzulinu v krvi. Najdeme v něm mnoho monosacharidu manózy. Manóza je formou sacharidu, který je okamžitě využíván naším mozkem jako zdroj energie, přispívá tedy k našemu mentálnímu zdraví a psychické pohodě.

Esence Jablko – pro klid, jasnost a vnitřní sílu

Zdravým postojem sami k sobě si vytváříme rovnováhu mezi tělem, myslí a duší. Když v sobě sladíme tyto tři části našeho bytí, je výsledkem náš stav naprosté pohody, zůstáváme klidně aktivní a aktivně klidní. Tento stav pohody podpoříme a obnovíme cvičením, správnou stravou a zdravými návyky. Tak dojde i k vyjasnění naší mysli a srdce, přijmeme své fyzické i duševní zdraví, budeme pro sebe čerpat ze své vnitřní síly, odvahy, moudrosti a štěstí.

Afirmace:

„Přistupuji k životu se „šťávou„ a jasností a dokážu vnímat problémy svou stále jasnou myslí, odhodlanou je vyřešit!„

Podporuje: mentální jasnost; zdravé, přitažlivé postoje, hojnost výživných psychicky posilňujících myšlenek, naději, motivaci, abychom se lépe starali o sebe, pozitivní pohled a přístup, nebojácnost, vyváženost, je vhodná k využití období po operaci, nemoci či nehody, nebo kdykoliv chceme znovu získat jemnou rovnováhu mezi tělem, myslí a duchem, schopnost být klidně aktivní aktivně klidní uprostřed víru životních činností.

Vhodné použití: mentální zmatenost, související se zdravím, starosti, obavy, pochybnosti, nerozhodnosti, sklony k opakování negativních emocí, jako je hněv, žárlivost a strach, pocit fyzické a emocionální zranitelnosti, nezdravé emoční postoje, hypochondrie, při opakujících se problémech, které vyvolávající stavy strachu a obav, staré myšlenkové vzorce, strach o své zdraví.

Přínos jablka pro zdraví: Výhodou jablek je, že na rozdíl od mnoha jiných druhů ovoce nám při správných skladovacích podmínkách vydrží dlouhé měsíce. Jsou vhodnou a zdravou svačinkou nejen pro školáky, ale pro každého. Jelikož 84,4 % obsahu tvoří voda, jablíčko nás nejen zasytí a dodá energii, ale i uhasí žízeň. Navzdory vžitým názorům jablka neobsahují mnoho vitamínu C, ale i tak jsou pro náš organismus přínosem. A to díky obsahu pektinů. Pektiny mají pro náš organismus velký význam, neboť jsou schopny vázat sloučeniny olova a jiných těžkých kovů. Zpomalují množení škodlivých mikroorganismů ve střevech, regulují trávení a podporují vylučování škodlivého cholesterolu z těla. Tím nás chrání před civilizačními chorobami, jako jsou například vysoký krevní tlak, křečové žíly a infarkt. V jablkách najdeme také celou řadu jiných prospěšných látek jako hořčík, železo, vápník, draslík. Právě draslík se podílí na udržení správné hladiny vody v těle, správný přenos nervového systému, zásobování mozku kyslíkem a zachování funkce ledvin a svalů. Jablka také obsahují antioxidanty – karoteny. V neposlední řadě jsou pak jablka bohatá na vlákninu, která je blahodárná pro náš metabolismus.

Esence Pomeranč – pro nadšení, naději a překonávání překážek

Všichni lidé v našem životě nám pomáhají svým jedinečným způsobem s naší transformací. Nejde o to, co jsme s nimi prožili, ale o způsob, jakým se rozhodneme reagovat na tyto lekce. Když máme pocit tlaku a úsilí nebo, že musíme v životě bojovat, je to jen výzva k naší rezignaci a vyjádření naší potřeby „udělat něco se svým životem“. S nadšením můžeme rezignaci a hořkost proměnit na přijetí a pocity ztráty z naší minulosti, se stanou velmi bohatými zkušenostmi, které nás mohou posunout do většího souladu s naším nejvyšším potencionálem. Uvidíme jejich druhou stranu a také světlo na konci tunelu. Žít je radost, milovat je radost, když necháme jít, co bylo.

Afirmace:

„Mé myšlenky tančí vzduchem s kosmickou energií, radostně zpívají a přenášejí mě přes každé slzavé údolí!„

Podporuje: schopnost vypořádat se s energií smutku a melancholie, navodí vnitřní úsměv, přináší lehkost, uvolňuje emocionální napětí, pomáhá vidět světlo na konci tunelu – je to těžké, ale bude to v pořádku, podporuje při řešení konfliktů, dodá sílu k překonání obtíží, podpoří vytrvalost, přináší naději a vitalitu, obnovuje zájem o život, vzbuzuje nadšení, vyrovnává a stabilizuje emoce, pomáhá nám přijmout lekce a nepříjemné zážitky a změnit je v pozitivní zkušenosti a s nadějí a nadšením se dostat do souladu s nejvyšší představou, kterou o sobě máme a projevovat nadšení ze života bez ohledu na obtíže, kterými jsme si prošli nebo procházíme.

Vhodné použití: mírná až těžká deprese, úzkostlivé stavy, beznaděj, zoufalství i dlouhodobé, sebelítost, na minulé i současné problémy související se zneužíváním – fyzické, emocionální nebo sexuální, apatie, pocit vnitřní prázdnoty, netečnost, negativní prostředí, mrzutost, lítostivost, k překonání hluboké bolesti a na dlouhotrvající problémy, kde nemůžeme opustit svůj postoj k nim nebo se zbavit myšlenkového uvažování nad nimi – úmrtí blízké osoby, nehoda, operace, rozvod, myšlenky na sebevraždu apod., také tehdy, když to chceme vzdát – beznaděj a zoufalství, těžký život, potlačujeme své pocity a nevyužíváme svůj potenciál.

Přínos pomeranče pro zdraví: Pomeranče určitě znáte jako výborný zdroj vitamínu C, stejně jako ostatní citrusy. Jeden pomeranč obsahuje kolem 90-ti procent tělem požadovaného množství vitamínu C. Je to jeden z hlavních antioxidantů vůbec obsažený v jídle a primární, ve vodě rozpustitelný antioxidant v lidském těle. Právě to, jak vitamin C působí v těle, je jeden z mnoha důvodů proč se tento důležitý vitamin ukázal být pomocný v redukování některých symptomů astmatu, osteoarthritidy a revmatické arthritidy. Jak volné radikály ničí krevní cévky a mění cholesterol a ucpává jím stěny tepen, tak vitamín C je pomocný při prevenci rozvoje atherosklerózy a diabetického srdečního záchvatu. Vitamin C je velice důležitý ke správné funkci imunitního systému. Takže nějaký extra vitamin C může být užitečný při nachlazeních, chřipkách a stále se vracejících ušních infekcích. Nezaplatitelný užitek vitamínu C pro lidský organismus není tolik překvapující, neboť vědecké výzkumy ukázaly, že konzumace zeleniny a ovoce s vysokým obsahem tohoto vitamínu je spojena se sníženým rizikem smrti způsobený všemi možnými příčinami zahrnujícími srdeční choroby, záchvat a rakovinu. Zdraví prospěšné látky v pomeranči pokračují jejich vlákninou. Jeden pomeranč obsahuje asi 15 procent denní dávky vlákniny, která se ukázala být prospěšná také ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a být pomocná při prevenci atherosklerozy. Vláknina také dokáže pomáhat držet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Také díky tomuto může být pomeranč zdravá pochoutka pro lidí trpící cukrovkou. Navíc přírodní ovocný cukr v pomeranči – fruktóza, může být nápomocná k udržení hladiny cukru v krvi před jeho zvýšením po jídle, příliš vysoko. Vláknina pomeranče dokáže na sebe navázat rakovinotvorné chemikálie a udržet je od vstřebání střevem, což je další pozitivní věc na ochraně proti rakovině. Nadále pomerančová vláknina pomáhá redukovat nežádanou zácpu a/nebo průjem těm, kteří trpí podrážděným střevem.

Zpracováno, podle mých poznámek ze semináře s Lilou a volných překladů ze stránek: https://spirit-in-nature.com/

Pro www.cestakduze.webnode.cz napsala Světluška. Tento článek nebo jeho části je možné šířit dál nekomerčním způsobem, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.