Cesta k duze

Rubriky

Kov

autor: | Pro 18, 2020 | Nezařazené | 0 komentářů

Kov – přebírání období 15.9.-14.11. nový jin, souvisí se suchem.

Energie roku se od svého středu posouvá dále k elementu kovu a jemu odpovídajícímu zlatému ročnímu období, podzimu. Podzim je doba sklizně , ale také představuje pomalé rozloučení se s létem, smutek. V průběhu každého dne podzim představuje večer. Teplé slunce a doba letních slavností jsou pryč, dny se krátí, rostlin a zvířat ubývá. Je otázkou, co zůstane, když příroda odloží svůj kabát a zmizí pestré listí ze stromů. Zamýšlíme se nad tím, co je v životě podstatné, zda se dokážeme rozloučit a odloučit a opustit i to, co pro nás dříve bylo důležité? K pocitů, s nimiž se konfrontujeme v elementu kovu, patří i smutek, trápení a osamělost. Po jaru a období léta se energie v druhé polovině roku zhušťuje a náš pohled se obrací dovnitř. V zrcadle kovu se tělo mění a podzim života v něm zanechává své stopy. V lidském životě představuje kov období mezi 56 a 75 lety, kdy si stále více uvědomujeme, že naše osobní životní cesta je konečná a v zorném poli se nám objevuje téma pomíjivosti a smrtelnosti. Kov nás přivádí k soustředění na to, co považujeme v životě za podstatné a důležité.

Země nám dá novou úrodu, nové klasy. Ty je nutné vymlátit a oddělit zrno od plev. Nové zkušenosti musíme přetavit, abychom získali zlato (kov) poznání. To, co prožíváme, musíme přebrat. Musíme si uvědomit, co pro nás má skutečnou cenu zlata a co nám neslouží. Nesmíme se však nechat zmást prvním dojmem a nesmíme se vrhnout pro to, co je nejpohodlnější a nejsnazší. Své zkušenosti musíme pořádně zpracovat, abychom se dobrali skutečné hodnoty.

Přijímání – abychom své zkušenosti mohli přebrat, musíme je nejprve přijmout. Často se stává, že se nám některé zkušenosti nelíbí natolik, že popíráme jejich existenci. Pokud si však namlouváme, že nic takového neprožíváme, nemůžeme s tím nic udělat.

Odmítání – přebírání je k ničemu, pokud neodmítneme to, co nám neslouží. Když už jednou usoudíme, že nám to k ničemu není, nemá smysl to ve svém životě zadržovat. Pokud lpíme na nepotřebných věcech, náš život je ucpán neužitečnými krámy a nemáme místo na to, co bychom chtěli a potřebovali.

Charakteristika typu kov – člověk se zdravým elementem kovu dokáže dotahovat věci do konce, umí i včas odejít a opustit to, co už nepotřebuje, a dovede být sám se sebou. Pokud nejsou tyto aspekty vyrovnané, je kov nemocný, což se na psychické úrovni projevuje zejména fanatismem a lpěním na nejrůznějších dogmatech, kdy ztrácíme lehkost a radost své ohnivé složky. Z emocí převládá kuráž, vitalita nebo žal a smutek. Jsou-li však oba podíly ve vyrovnaném poměru, pak nám kov přinese moudrost a naplnění. Dobře na tento typ lidí působí barva bílá.

Zdraví – Zastupujícím elementem je kov a z orgánů jsou to orgán jin plíce a orgán jang tlusté střevo. Plíce hospodaří s vodou. Tlusté střevo vstřebává stopové prvky, které napájí energetický systém. Zdravý kov zaručuje vnitřní čistotu a dobrou obranyschopnost organismu, poruchy se na fyzické úrovni projevují zejména dýchacími obtížemi, nemocemi z nachlazení, kožními problémy, průjmem nebo zácpou. Element kovu se v těle projevuje skrze plíce a tlusté střevo, jejichž úkolem je výměna energie s okolním světem a vytváření rovnováhy mezi přijímáním a dáváním. Základem tohoto principu dávání a přijímání, roztahování a stahování je rytmus celého vesmíru, který se odráží v nadechování a vydechování plic. Dýcháním se přes plíce spojujeme s celým vesmírem, tlusté střevo naopak uzavírá proces trávení a asimilace potravy a pomáhá nám dovést do konce to, co jsme započali, a zbavovat se nepotřebného jak fyzické tak i na duchovní úrovni. To je velmi důležité, protože místo pro cokoliv nového vznikne jen tehdy, když nejprve vyřešíme a ukončíme staré záležitosti. Symbolicky jde o to, jak dokážeme věci uzavírat, vytvářet si od nich odstup, jak se od nich dovedeme oddělit a rozloučit se s nimi.

Ze smyslů zde převládá čich. Chuť v ústech bývá pikantní, pálivá. Kontrolkou pro funkci jater a tlustého střeva je kůže. Jakýkoliv problém na kůži typu akné, ekzému, vitiliga, mateřských znamének je signalizací jejich nesprávné funkce. Z otvorů sem patří nos, jsme náchylní na rýmu.

Strava v raném podzimu by měla odpovídat období dozrávání a sklizně. Element kovu je

ve stravě vyjádřen ostrou chutí, která rozproudí energii v organizmu. K typickým potravinám elementu kov patří například zázvor a nápoje z něj. Obecně se na podzim a v zimě mají podávat především jídla delší dobu vařená. Nejvhodnější kuchyňskou úpravou je delší vaření. Příroda nám nabízí především své kulaté plody podporující energii našeho středu a vnitřní vyrovnanost – zelí, kapustu, dýně, kedlubny a podzimní ovoce. A tak může být podzim pestrý a rozmanitý nejen v přírodě, ale i v našem jídelníčku. S postupujícím chladem a vlhkem opět přizpůsobujeme svou potravu okolním vlivům, zvyšujeme podíl zahřívajících složek potravy, konzumujeme zase více kořenové zeleniny a tuků, přidáváme do své potravy více soli a bílkovin, jak rostlinných tak živočišných. Energii kovu podporujeme pikantní chutí, například křenem, cibulí, česnekem, a nezapomínáme ani na kvašenou zeleninu, podporující trávení. Teplo tělu také dodáme i častější, ale šetrnou přípravou jídel na tuku při pečení a smažení.

Příklad potravin typických pro element kov:

Obiloviny: dlouhozrná rýže

Luštěniny: bílé fazole

Zelenina a ovoce: ředkvičky, ředkve, pórek, kedlubny, cibule, křen, pažitka, česnek

Živočišné bílkoviny: sýry s modrou plísní, zaječí maso

Ostatní: mátový čaj, chili,

Pro www.cestakduze.webnode.cz. zpracovala Světluška. Tento článek nebo jeho části může být dále šířen a kopírován pouze pro nekomerční účely, pokud bude připojena celá tato poznámka i s aktivním odkazem. Děkuji za pochopení.