Cesta k duze

Rubriky

únor

autor: | Lis 3, 2020 | Zdraví podle TČM | 0 komentářů

Únor – ledviny

Únor je měsíc, ve kterém nejvíce strádají ledviny. Energetická dráha ledvin (meridián) je zásobárnou energie pro celý náš organismus. Ledviny jsou doslova kořeny života a mimo jiné také regulují objem vody v těle. Voda má pro život zásadní význam. Proudění tekutiny v těle umožňuje shromažďování odpadových látek odfiltrovaných z krve a jejich následné vylučování ven z organismu v podobě moči. Ledvinami protéká nesmírné množství krve, která je zde očišťována. Pokud krev neproudí, jak je třeba, mohou se vyskytnout symptomy a nemoci ve fyzickém těle, jako je vysoký krevní tlak (hypertenze), ale také bolesti v oblasti bederní páteře a v kolenou, sexuální poruchy (impotence), úniky moči (inkontinence), neplodnosti a také záněty žil nebo otoky kotníků, či plísně a ekzémy na chodidlech. Ale i nedoslýchavost nebo šumění v uších čínští lékaři spojují se špatnou funkcí ledvin. Bolesti zad, na kterých se nejvíce podepsal oslabený močový měchýř z ledna, nyní doznívají a spíše se přesouvají do spodní části (křížové oblasti). Nejznámějším důsledkem dysfunkce ledvin jsou bolesti kolen z vnitřní strany. Jsou to však i potíže s močením, narušená funkce pohlavních orgánů, problémy spojeny s nedostatečným vylučováním toxických látek z těla. Právě ledviny jsou klíčovým orgánem při detoxikaci organismu. Číňané k problémům s ledvinami uvádějí: „Když čchi (energie) v meridiánu ledvin dostatečně necirkuluje, nebo je slabá, meridián je prázdný.

Našim ledvinám udělá dobře reflexní terapie. Ledviny je třeba mačkat na obou chodidlech a podle potíží se denní dávka masáží volí od 3 až do 10 minut. V případě pichlavé bolesti v reflexní plošce je třeba pouze hladit až do její odeznění. Celkovou dobu ovlivňování je lepší rozdělit na několik sezení.

Reflexní terapii je dobře doplnit pitím ledvinového čaje (Jančův ledvinový čaj):

Celík zlatobýl (solidago virgaurea) 3 díly

Přeslička rolní (equisetum arvense) 1 díl

Truskavec (polygonum aviculare) 1 díl

Vrbice bílá (polygonum lapathifolium) 1 díl

3 x denně zalít jednu polévkovou lžíci směsy 1/4 l vařící vody, nechat 15 minut vyluhovat

a pít vlažný asi 10 minut před jídlem.

V období využívání čaje je třeba pít hodně tekutin, mimo minerálek (Na+ musí být menší jako 100 mg/l).

V měsíci, kdy jsou ledviny přirozeně oslabeny, je musíme podporovat a šetřit tím, že se budeme vyhýbat škodlivému jídlu a pití (uzeniny, cukr, káva s mlékem, sladké pití, alkohol, …). Je potřebné dodržovat pitný režim, ve kterém by měla převládat voda co nejchudší na minerální látky, které by ledviny zbytečně obtěžovaly (dospělý člověk by měl vypít alespoň 1 litr vody denně, co dodržuje málokdo). Co se týká stravy, uvědomme si, že člověk je nepochybně nedílnou součástí přírody. Lze tedy na něj přenést i poznatky, které se vyskytují i jinde v přírodě. Správný obsah živin a minerálů znamená odolnost, pevnost a houževnatost. Naopak tam, kde je příliš mnoho vody, cukru a tuků je charakteristická rozbředlost a nepevnost.

Nerovnováha v ledvinách se projeví i na naší psychice. Pak je člověk nesmělý, bázlivý a nerozhodný. Pociťuje strach, úzkost, fobii a slabost (někdy až na omdlení). Naopak nadměrné množství čchi v ledvinách způsobuje podrážděnost, přecitlivělost a neklid. Energetická rovnováha v ledvinách dodává člověku odvahu a sebedůvěru.“ Jako párový orgán odrážejí ledviny úroveň upřímnosti ve vztazích. Každá potlačená, nepřiznaná emoce vzniklá ve vztahu s nejbližšími lidmi přiškrtí v nich tok životní energie. Pokud tento stav trvá delší dobu, dojde i k jejích poškození. Většinou ale bolest z reflexní plošky odeznívá automaticky po vyjádření stěžejní emoce.

Pro www.cestakduze.webnode.cz zpracovala Světluška. Tento článek je možné šířit dál nekomerčním způsobem, v nezkrácené a nezměněné podobě, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.