Cesta k duze

Rubriky

duben

autor: | Zář 3, 2020 | Zdraví podle TČM | 0 komentářů

Duben – játra

Naše zdraví očima čínské medicíny

Tradiční čínská medicína je stará několik tisíc let a symbolem dobrého zdraví je harmonie v organismu, rovnováha mezi energiemi (čchi) jang a jin. Tato energie proudí neviditelnými drahamimeridiány. Je-li energetická vyváženost porušena, člověk onemocní. Proto energetická disharmonie bývá prvotní příčinou řady nemocí.

Duben – játra

V dubnu jsou nejvíce ohroženým orgánem v těle člověka játra. Jsou citlivá na zátěž a tělesnou námahu. Játra jsou hlavním orgánem látkové výměny a metabolismu. Jsou nezastupitelná při detoxikaci organismu. Játra jsou největším orgánem dutiny břišní a pro život zcela nepostradatelným orgánem, u dospělého člověka váží až 1,6 kg. Jsou uložena v pravé horní části dutiny břišní pod bránicí. Ukládají vitamíny rozpustné v tucích – A, D, E, K a sacharidy. Odstraňují odpadní látky z krve. Podílejí se na trávení potravy v tenkém střevě a mají mnoho dalších důležitých funkcí. Játra vytvářejí 600 – 800 ml žluči denně, která pomáhá rozkládat a trávit tuky ve dvanáctníku ( tj. první úsek tenkého střeva). Žluč je žlutohnědá tekutina, která zabarvuje stolici a společně se šťávami slinivky břišní neutralizuje žaludek, protože je mírně zásaditá a obsah žaludku je kyselý. To je velmi důležité, protože v kyselém prostředí trávicí enzymy nepracují. Žluč spolu s trávicími šťávami, které vytváří slinivka ( pankreas) a tenké střevo, rozkládá potravu na chemické směsi, které se prolnou stěnou do krve. Nestrávené zbytky pak putují s vodou do tlustého střeva, kde se voda vstřebává do krve. Pokud nedojde k důkladnému natrávení tuků, nedojde ani ke vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích – tedy A,D,E a K.

Orgánové hodiny – činnost jater

Nejsilnější energie “ jater „ je každý den ráno, mezi 1 – 3 hodinou.

Nejslabší energie “ jater „ je každý den odpoledne, mezi 13 – 15 hodinou.

Smyslovým orgánem jater jsou oči. Na očích a jejich stavu se promítá stav jater. Posílení očí – zahřejeme si dlaně a přiložíme spodní část dlaní na oči. Potom si promačkáme horní a dolní okraj kostěných očních důlků zevnitř směrem ven. Opakujeme 3x.

Smyslové funkce jater

Projevy oslabené funkce jater po psychické stránce se projevují jako hněv, deprese, dlouhé a hluboké vzdechy, pocit cizího tělesa v krku, zlost, žárlivost, zuřivost.Také jako přecitlivělost na hluk, světlo, lidi a další vlivy.

Zdravotní potíže jater

Číňané také viděli v játrech důležitý orgán pro vědomé a podvědomé myšlenkové procesy. Možná, že z celého roku je v tomto měsíci nejtěžší období pro organismus. Slabost totiž prožívají játra, ústřední orgán látkové výměny. Slabost jater s sebou přináší zhoršení schopnosti vyrovnávat se s vnějšími vlivy, proto v tomto období propukají alergie nejrůznějšího druhu; od alergie na pyl, prach, zvířecí chlupy, až po alergii na tchýni. Mají-li naše játra nadbytek energie, můžeme pociťovat bolesti hlavy, bolesti na vnitřní straně nohou, ženy mohou trpět poruchami menstruačního cyklu. Také stres je příčinou toho, že nedostatečně odtéká žluč (protože křeč v bránici vyvolá i křeč v dvanáctníku, kde jsou vývody žlučovodů a ty se uzavřou), co značně játra otráví.

Nejčastější zdravotní potíže jater

Játra sama o sobě nebolí, protože nemají žádné nervy. Potíže jater se projevují jako zvýšenou teplotou kolem 37,2 °C – večer a trvale, velkou a trvalou únavou. Také všechny alergické projevy mají svůj původ v játrech. Poruchami trávení a nevolností, pálením žáhy, problémy se zažíváním a látkovou výměnou. Také se mohou objevit poruchy hybnosti velkých kloubů, bolesti ve stehnech, tříselná kýla, bolesti na boku, tvorba modřin, potíže s vaječníky nebo prsy, křeče při menstruaci, náhlé zhoršení zraku, poruchy vidění, zarudnutí a suchost očí, bolesti hlavy, nespavost a zvýšená lámavost nehtů. Při chronickém onemocnění jater je možné zaznamenat poruchy funkce čelisti. V počáteční etapě onemocnění je čelist bolestivá při pohmatu. Levý čelistní kloub odpovídá – levé části jater. Pravý čelistní kloub odpovídá – pravé části jater. Největším ohrožením jater je žloutenka. Žloutenka je zánět jater – hepatitida, které vyvolává žluté zabarvení očního bělma.

Z psychických příčin je pro játra velmi škodlivé neúměrné hledání, neschopnost rozeznat, co je pro nás užitečné a co škodlivé. Z toho plyne jakási neuvědoměná nerozhodnost. Třikrát přeměnit nerozhodnost na rozhodnost.

Po emoční stránce to je nespokojenost, zloba, hněvivost a deprimující pocity. Při nedostatku energie v játrech to je slabost v nohou, svalová slabost a únava, náchylnost k ekzémům, astmatům, migrénám a vyrážkám. Pocitově to je strach, apatie, snadná unavitelnost, podrážděnost a pocit, že člověk chce od všeho utéct.

Přírodní a doplňková léčba posilňujte játra hořkými látkami – tzv. hořčinami.

Patří mezi ně ostropestřec mariánský, smil písečný, vachta třílistá atd… Jako posilující preparát se mohou podávat kapsle s mlékem z bodláků. Podobný účinek má také extrakt z kořene pampelišky ve formě kapslí nebo čaje. Jezte 3x denně před jídlem rozemletý kořen hořce žlutého na špičku nože. Doplňte vitamíny C, A, B12 a zinek. Jezte citrusové plody, červené a žluté ovoce, listovou zeleninu, dýňová semena, tepelně a na oleji upravenou mrkev, ryby, játra a další.

Vhodné bylinky

Připravujte si čaje z jarních rostlin – kopřivy, sedmikrásky, potočnice, pampelišky.

V domácí lékárně by neměl chybět:

Kořen hořce žlutého, často je nazýván „ ženšenem Evropy.“ Kořen pomelte na prášek a neprodyšně uzavřete. Užívejte 3x denně před jídlem na špičku nože a důkladně zapíjejte.

Kopřiva dvoudomá Urtica dioica

Velmi kvalitní účinky má nať a listy, sbírané časně zjara až do konce května. Bylina obsahuje chlorofyl, hodně hořčíku a další minerální látky. Působí povzbudivě na celý metabolismus a fyziologické funkce. Podporuje krvetvorbu a působí antivirově. Zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů a hojení ran.

Čaj na pročištění krve ­ – Umyté oddenky i listy kopřivy, pokrájet a vložit do 1 litru studené vody. Přivést k varu a pomalu vařit 8 minut. 10 minut louhovat a pak scedit. Denně vypít půl litru.

(Janča, Zentrich: Herbář léčivých rostlin)

Maria Treben

Čaj z oddenku puškvorce – připravuje se studenou cestou.

​Užívá se na celý žaludeční a trávicí trakt, včetně jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní. Postup – jedna zarovnaná čajová lžička puškvorce se na noc zalije ¼ litrem vody. Ráno se trochu zahřeje a scedí. Před používáním se čaj ohřeje ve vodní lázni.

Čaj z plavuně na infekci jater

Zarovnanou lžičku plavuně zalít litrem vroucí vody, ale nevařit! Nechat krátce vyluhovat. Pít po doušcích, jen jeden šálek denně! Nejlépe nalačno půl hodiny před snídaní. Květy, listy a stonky se zapaří a čaj se pije neslazený.

Čaj z měsíčku lékařského

Květy, listy a stonky se zapaří. Čaj se pije neslazený.

Léčení podle Hildegardy z Bingenu:

Yzop

Lidé s nemocnými játry bývají často smutní, jaterní lék yzop jejich náladu rozjasní. Jestliže má někdo nemocná játra, ať si uvaří kuře s yzopem a v této podobě s kuřetem ho často jí.

Levandulové víno – jeho teplo je zdravé.

Svařit 3 lžíce levandule s 1 litrem vína. Kdo nemá víno, tak svaří s vodou a medem. Popíjí se vlažný nápoj. Dočká se zmírnění bolesti v játrech a v plicích a zbaví se dýchavičnosti – vzedmutí plic. Levandule očistí jeho mysl a rozum.

Jedlý kaštan

Když bolí játra, rozdrtit jádra jedlého kaštanu a naložit do medu. S tímto medem je často jíst a játra se uzdraví.

Detoxikace jater

Meridián jater pomáhá ovládat funkce nervové soustavy. Negativní emoce, jako jsou deprese a zloba, blokuje proudění energie v energetických drahách (meridiánech). Emoce silného hněvu velmi zraňuje naše játra. Při hněvu se vyloučí velké množství adrenalinu a dojde tak k porušení funkce uchovávání krve v játrech. Na druhé straně je při onemocněních jater typický stav hněvivé podrážděnosti.V játrech se ukládá energie v různých formách (cukry) a její nedostatek se projevuje jako typická jarní únava.

Prevence – nejdůležitější je v tomto období játra zbytečně nezatěžovat. Zátěží jsou hlavně nevhodné potraviny (mléko, mléčné výrobky, tučná jídla, smažená, alkohol, nadměrné množství cukru a sladkostí, káva s mlékem, a jiné). Často se stává, že alergikovi, který byl hodně na mléku a mléčných výrobcích, stačí tyto vynechat a do dvou týdnů se u něj ztratí všechny alergické projevy. Buďme proto opatrní na to, co jíme. Játra jsou velmi hutný orgán. Určité potraviny způsobují v játrech výskyt vaziva, zatvrdnutí a tím dochází ke ztrátě funkce.

Játrům v detoxikační činnosti pomáhají artyčoky, zelený čaj maté, čaj lapacho. Játra podpoříte, když na 1 – 2 týdny vysadíte veškeré živočišné produkty, tedy tučné maso, mléčné výrobky a vejce. Nejvhodnějším obdobím je Úplněk v dubnu, pak začne Měsíc couvat. Chcete – li být radikálnější, tak si zvolte nějaký druh půstu – během dne se jí jen jeden druh potraviny, čerstvou a vařenou zeleninu, čerstvé ovoce, vařené obiloviny, semínka, celozrnné pečivo, těstoviny atd. Doplňujte větším množstvím tekutin. Pijte vodu s citronem, která játra pročišťuje. Svou stravu obohaťte, čerstvou listovou zeleninou, naklíčenou řeřichou, obilovinami, vojtěškou a luštěninami. Pozor! Lidé vážně nemocní a oslabení by se do výrazné změny jídelníčku neměli pouštět bez konzultace s lékařem.

Funkci jater také podporuje

Kyselá chuť – nalačno užívejte kvalitní nekonzervovaný jablečný ocet (kávová lžička do sklenky vody). Olivový nebo bodlákový olej lisovaný za studena.

Důležitý je také přiměřený pohyb a dostatečný spánek. Játra mají vysokou regenerační schopnost a podle orgánových hodin jim prospěje klid a teplo po 23. hodině.

Kameny

Pročistit můžeme svá játra pitím vody mineralizované drahými kameny. Pijeme vodu z akvamarínu, křišťálu, opálu, jantaru, berylu, lapisu lazuli – ty jsou přímo na jaterní choroby. Máme – li játra zdravá a chceme-li je podporovat pitím mineralizované vody preventivně, pak pijeme vodu z rubínů, tygřího oka, granátu, chrysoprasu, jaspisu, černého opálu, olivínu a tyrkysu. A jak to udělat?
Naplňte skleněný džbán (1 – 1,5 l) do jedné třetiny uvedenými drahými kameny (mohou být i surové, neopracované), zalijte čistou vodou a postavte na okno nebo co nejblíže k oknu a kameny nechte ve vodě „louhovat“ po dobu 24 hodin. Ráno na lačno této vody vypijte skleničku a pak večer před spaním taktéž. Vodu nedolévejte. Až budete mít dopito, kameny opláchněte pod tekoucí vodou a nechte nabít sluneční energií na okně na ubrousku asi tři dny. Poté celý proces opakujte asi tři týdny. Pokud máte korálky nebo náramky z těchto drahých kamenů, můžete je také pro podporu zdravých jater nosit.

K mačkání reflexních plošek jater vždy připojíme ještě mačkání plošek ledvin, aby se zlepšil odvod toxických látek z těla.

Informace převzaty z: Viera Koudelková, léčitelka a terapeutka https://www.turnovskovakci.cz, www.prirodnienergie.eu, z Učebnice reflexní terapie – Július Pataky.

Pro www.cestakduze.webnode.cz zpracovala Světluška. Tento článek je možné šířit dál nekomerčním způsobem, v nezkrácené a nezměněné podobě, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.