Cesta k duze

Rubriky

Esence II.kvadrant

autor: | Dub 3, 2020 | Nezařazené | 0 komentářů

Esence II.kvadrant – Léto

Dotýká se lásky, radosti, světla a smíchu, symbolizuje také pohyb, komunikaci, schopnost dávat a přijímat, akceptovat ostatní, takové jací jsou a zůstat vnitřně vyrovnaní. Znázorňuje ohnivou radostnou energii léta, uspokojení, naše mládí. Nese v sobě mužské energie.

Zastupují ho tyto esence:

Esence Kukuřice – pro mentální vilatitu

Nic není problematické, co děláme rádi. Když jsme plně přítomní a otevření, jsme ochotní uvědomovat si, jak naše závislost a postoj k vnějším okolnostem, odráží náš vnitřní postoj ochoty a odhodlání učinit potřebné psycho-emocionální změny i naši vitalitu. Energie s radostí jde ruku v ruce, čím více máme vitality, tím větší máme nadšení pro život a staré věci začneme dělat novými způsoby. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.

Afirmace:

„S nezměrnou energií jdu vstříc světu!„

Podporuje: energii, iniciativu v projektech, nadšení, plně být v přítomném okamžiku, říkat „Ano“ životním výzvám, radostnou ochotu, pomáhá být bdělý a připravený, pro nové začátky, nové ideje, schopnost cítit se pozitivně a jasně, být nabitý energií, elán, vitalitu, zvýší kvalitu energie.

Vhodné použití: nedostatek energie, netečnost, otálení, neochota, zablokované energie, absence reagování, automatické fungování, odpor, letargie, když potřebujeme stimulaci, vyčerpání, deprese, pomoc při změnách – stěhování, nová práce, škola apod., touha zůstat v posteli, nejistota a obavy z budoucnosti.

Přínos kukuřice pro zdraví: Kukuřičná zrna mají neobvyklé vysoký obsah vitamínů skupiny B, kyseliny pantotenové (B5) a kyseliny listové (B9). Všechny tyto vitamíny jsou nezbytné pro správnou funkci našich orgánu a metabolické procesy organismu. Z minerálních látek jsou v kukuřici zastoupeny hlavně železo, hořčík, zinek, mangan a selen, opět nepostradatelné stopové prvky, např. pro krvetvorbu, okysličování buněk, správnou hladinu hormonů, plodnost a potenci, zdravou pleť a hezké vlasy. Mimo to je v kukuřici značný podíl cukrů – konkrétně glukózy, která je zdrojem energie pro naši vitalitu jak tělesnou, tak mentální. V této obilovině nalezneme též mnoho vlákniny, bílkovin a nenasycených mastných kyselin, její výživnost je opravdu značná. Kukuřice je skvělým lékem proti stresu a injekcí energie a vitality pro mozek. Kukuřice nám dodává energii a stimuluje mozkovou činnost, a zároveň zvyšuje naši odolnost vůči stresu a podporuje soustředění.

Esence Rajče – pro sílu a vytrvalost

Naše síla roste z naší slabosti. Když se bojíme potíží, soustředíme se na strach a obavy, dáváme jim svoji energii a sílu a oni se tak mohou stát naší nutkavou potřebou nebo závislostí. Ve skutečnosti, ale toužíme po štěstí a když jsme si vědomi toho, kam směřujeme svoji sílu, podporujeme naši schopnost čelit potížím s odvahou a vytrvalostí. Naše vědomí síly a odvahy nám pomáhá nejistotu proměnit ve víru v sebe sama a otevřít se výsledku, ať už je jakýkoliv. Vítězství vždy nemusí znamenat výhru, vypovídá o našich postojích k síle a odvaze, kterými úspěch přitahujeme.

Afirmace:

„Se silou a odvahou čelím všem svým zkouškám!„

Podporuje: vědomí o tom, že není možné selhání, pouze další šance uspět, odvaha, víra v sebe sama, naději, psychickou ochranu, neporanitelnost, stabilitu, schopnost zůstat nedotčen rozličnými energiemi davů i při cestování, uzemnění – pomáhá zůstat ve svém středu, vytrvalost, schopnost stát si za svým přesvědčením.

Vhodné použití: strach z neúspěchu, z neznámých příčin, slabost, noční můry, odstoupení od smlouvy, obranný postoj, závislosti, plachost, malé zaváhání až těžkou teroru; poraženecký postoj, nestabilita, pro stres z městského života, váhavost, zbabělost, při neochotě spolupracovat, budoucí obavy založené na minulých traumatech, jako jsou nehody, nemoci nebo operace, závislosti, špatné návyky, obavy ze známých a neznámých příčin, zabývání se otázkami na opakované neúspěchy, při přetrvávajícím pocitu nedostatečnosti, utlumení a nejistotě, jakýkoliv strach.

Přínos rajčete pro zdraví: Nenápadné rajče je hotovou studnicí prospěšných látek. Obsahuje vitamin C a E, provitamin A, vitaminy skupiny B, draslík a železo, v menším množství také vápník a fosfor, je zdrojem vlákniny, nechybí ani důležité antioxidanty, které tělo chrání před škodlivými volnými radikály. Pojídání rajčat podporuje krvetvorbu, prospívá pokožce, vlasům i nehtům, posiluje buněčnou strukturu a imunitu, prospěšné jsou i antibakteriální účinky. Rajče je zkrátka jednou z nejzdravějších zelenin, kterou si navíc můžeme sami vypěstovat! Obzvláště často by po něm měli sáhnout především muži po padesátce, kteří už znají, nebo záhy poznají, strasti života se zvětšenou prostatou, především časté močení. Ano, „zázračné“ rajče opravdu pomáhá i v tomto případě – zásluhou vysokého obsahu karotenu, přesněji karotenoidu lykopenu, což je účinný antioxidant, který pomáhá chránit buňky těla, přispívá k ochraně cév před zužováním a tvrdnutím.Vysokým obsahem draslíku jsou užitečné při ledvinových onemocněních a hypertenzi. Jako obklady, ke zmírnění bolesti po slunění.

Esence Ananas – pro jistotu a sebedůvěru

Každý člověk má v sobě neobjevené a nepoznané části sama sebe. Když se naučíme naslouchat a uskutečňovat přání naší duše, budeme šťastní. Nejprve se učme poznat sami sebe – vy se znáte nejlépe a nejlépe víte, co potřebujete. To je základem našeho sebevědomí a to také odráží naši vibrační kvalitu, kterou sdělujeme okolí „Kdo jsme“. Pokaždé, když zjistíte, že se porovnáváte a posuzujete s ostatními, zastavte se a ptejte se sami sebe „Kdo jsem“? Učte se znát a mít rádi sami sebe, to zvýší vaši sebedůvěru a sebejistotu.

Afirmace:

„Sebejistě tančím ladný tanec života!„

Podporuje: spokojenost sama se sebou, naplnění v kariéře a práci, sebedůvěru, sebeprosazení, silný smysl pro identitu, moudrost, jasnost při problémech s penězi, schopnost přitahovat hojnost, muže činí temperamentní, ženy se stávají působivé, muži charismatičtí, rození vůdci.

Vhodné použití: komplex méněcennosti – extravance, vychloubání a arogance, chybí pokora, porovnávání sebe s jinými, nespokojenost sama se sebou, nespokojenost s pracovní situací, když jsme nežádoucí v práci pro svou arogantní povahu, ctižádostivá osobnost, neschopnost najít si práci nebo si ji udržet, nejistota, pochybnosti, chybí jistota, váhavost, pocit nejsem dost dobrý, krize identity během dospívání, dramatické změny v životě – nevíme kdo jsme, nedůvěra v sebe.

Přínos ananasu pro zdraví: Zralý ananas má zanedbatelné množství tuků a proteinů, velký podíl vitamínu C, B1 a B6 a je též dobrým zdrojem kyseliny listové. Z minerálů se v něm nachází mangan, následuje měď, draslík, hořčík a železo. Dále obsahuje nevýživné složky, které ale mají z dietetického a terapeutického hlediska velký význam. Kyselina citronová a jablečná zvyšují účinek vitaminu C a dodávají ananasu kyselou chuť. Ananas je šťavnaté a velmi chutné ovoce, které je bohaté na vitaminy a minerály. Pokud se jí po hlavním jídle, usnadňuje trávení; použije-li se jako předkrm, pomáhá zejména těm, kdo mají oslabený žaludek. Jeho konzumace se doporučuje například při těchto obtížích: Hypochlorhydrie (nedostatek žaludečních šťáv), která se projevuje pomalým trávením a pocitem plnosti v břiše. Ptóza žaludku (snížení žaludku) způsobená jeho ochablostí a neschopností vyprazdňovat se. Ananas či jeho čerstvá šťáva zkonzumovaná před jídlem tvoří vhodný doplněk redukční diety. Má i mírně diuretické účinky (zvyšuje tvorbu moči). Ananas je velmi bohatý na mangan, stopový prvek, který se aktivně podílí na vytváření mužských i ženských pohlavních buněk. Proto se doporučuje lidem, kteří jsou postiženi neplodností způsobenou nedostatečnou tvorbou zárodečných buněk (spermií u mužů a vajíček u žen).

Esence Banán – pro pokoru pramenící z klidu

Nic není tak silné jako jemnost, nic tak jemné, že skutečná síla. Skutečná síla nemá potřebu chlubit se sama sebou, je jemná a tichá. Pokora je způsobem, jak dovolit, aby se vyšší síly mohly skrze nás projevit, místo toho, abychom si konečný výsledek přivlastnili. Když jsme schopni oddělit pohled na sebe a pohled na život, uvolníme svou potřebu mít pravdu a zůstaneme otevření všemu, co se můžeme z této zkušenosti naučit. Prostřednictvím svého vnitřního klidu, vytváříme klid kolem sebe a naše minulost a negativní emoce nad námi nebude mít moc.

Afirmace:

„Jsem vlnkou vědomí mezi vysokými vlnami egoismu na neklidném moři života!„

Podporuje: klid, vlastní poctivost, skromnost, jemnost, schopnost naslouchat druhým – být dobrý posluchač, vnímat ostatní jako součást sama sebe, schopnost udělat krok zpět a sledovat vše s odstupem, ne – reagovat v konfliktu, důstojně zachovat klid, nenechat se vtáhnout do negativity, pochopení, že nemá smysl „plakat nad tím, co se stalo“, zdravý odstup od lidí a okolností, objektivitu, slovní zdrženlivost, pomáhá získat větší odstup od problémů a vidět je jako méně důležité a myslet více na druhé, možnosti vidět věci jasně.

Vhodné použití: kladení důrazu na sebe, úzkost, negativní reakce na požadavky druhých, ztráta perspektivy, být ponořený jen do sebe a nevnímat okolí, „pro stromy nevidí les“ – situace, kdy přeceňujeme detaily na úkor celkového pohledu, přehlížíme podstatu, protože se zaměřujeme jen na jednotlivosti; nepřesný nebo zamlžený úsudek, nervozita, umíněnost, falešná hrdost, hluboce zakořeněná potřeba uznání, přílišné očekávání, vysoké nároky, potřeba mít pravdu, potřeba mít poslední slovo, ztráta kontroly nad vlastními emocemi, nejsme ve svém středu..

Přínos banánu pro zdraví: Banány obsahují mnoho látek, které jsou užitečné pro mnoho částí v našem těle. Blahodárně působí zejména na mozek, nervovou soustavu a svalovou soustavu, trávicí soustavu a v neposlední řadě se diskutuje o jejich pozitivních vlivu při prevenci cévních mozkových příhod. Banány se doporučují především pro osoby s nemocným žaludkem i s žaludečními vředy, kdy banán jako takový balzám, protože má zklidňující účinky. Banány působí totiž jako přirozené antacidum (látka proti kyselosti). V banánech najdeme zejména vitaminy skupiny B, také vitamin A a z minerálních látek velice prospěšný hořčík, vápník a fosfor. Nejvíce je ceněn u banánů vysoký obsah draslíku, který má vliv mimo jiné na normalizaci krevního tlaku. Navíc je v banánu aminokyselina , kterou tělo dále zpracovává na serotonin. Ten je za dobrou náladu, pocit spokojenosti. Zralé banány jsou velmi lehce stravitelné a také málokdy vyvolávají alergie. Jen pozor na zelené banány, které mohou způsobit plynatost.

Esence Fík – pro flexibilitu a sebepřijetí

Pro dokonalou rovnováhu mezi vědomým podřízením své vůle vyšší vůli a přizpůsobivostí, se potřebujeme naučit přijímat své silné i slabé stránky, svá vítězství i prohry. Tak získáme dobrý pocit ze sebe, ze svého vzhledu i svého života, to nám umožní přizpůsobit se změnám mnohem rychleji a spojit se se světem. Změny a růst patří neodmyslitelně k lidskému životu, když uvolníme svá přesvědčení, ideály a nereálná očekávání, díky kterým jsme uvězněni v napětí a frustraci, díky kterým už nemůžeme dál, získáme větší otevřenost a uvolněnost, budeme v jednotě s vším, co je.

Afirmace:

„Jsem uvolněný a v míru. Jsem v jednotě se vším, co je!„

Podporuje: smysl pro humor, plynulost, přizpůsobivost, poddajnost, uvolněnost, schopnost „jít s proudem“, být v klidu se sebou i druhými, osvobození sama sebe, energie k pohybu vpřed v životě, relaxaci, pro nastavení zdravých hranic, moudrost, uvolnění, podporuje jasné pozorování bez kritiky, dokonalou rovnováhu mezi vědomým podřízením své vůle vyšší vůli a přizpůsobivostí, přijetí svého těla.


Vhodné použití: pevnost, napětí, neústupná povaha, problémy se změnou, nerealistické očekávání sebe sama, fanatismus, sebeomezení, příliš přísný smysl pro disciplínu, pro osvobození sebe sama, vlastní dominantnost, potlačení poruch, snaha dělat si to těžší, než to je; vlastní mučednictví, odsuzování sebe sama, mentální ztuhlost- šíje a ramena – mazat si na tato místa, příliš mnoho pravidel, která nás spoutávají, sebekritika, všechny –ismy, popření sebe sama.

Přínos fíků pro zdraví: Čerstvé fíky obsahují až 70-80% vody a kolem 25% sacharidů. Jsou bohaté na provitaminy vitaminu A, dále obsahují vitaminy skupiny B, menší množství vitaminu C a draslík. Sušené fíky mají vysoký váhový podíl cukru, běžně kolem 50-70%, jsou tedy výborným okamžitým zdrojem energie. V sušených i čerstvých fících najdeme poměrně velké množství bílkovin, aminokyselin, pektinu a vlákniny, kombinace obsažených látek z nich činí zdraví velmi prospěšné ovoce. Vysoký obsah vlákniny dělá z fíků ideální přírodní lék při zažívacích problémech, především při střevní nedostatečnosti a porušené střevní mikroflóře – několik zkonzumovaných plodů zapitých sklenicí vody je vysoce funkčním přírodním projímadlem, které můžeme použít při akutních stavech v případě tzv. zácpy. Prospěšný je pro naše střeva nejen projímavý účinek, zároveň dochází k jejich čištění a zbavování usazených škodlivin. Vysoký obsah cukru v sušených plodech nám může sloužit jako okamžitý zdroj energie. Lze je také používat jako součást programu pro hubnutí, protože už 3-4 sušené plody nás dokáží zasytit až na několik hodin. U nás méně známým využitím fíků je jejich aplikace při nachlazení, kašli, bronchitidě a pod. Stejný čistící účinek mají fíky i na ledviny a močové cesty. Působí mírně močopudně a dokáží rozpouštět usazené škodliviny v ledvinách ve formě tzv. ledvinových kamenů či písku.

Zpracováno, podle mých poznámek ze semináře s Lilou a volných překladů ze stránek: https://spirit-in-nature.com/

Pro www.cestakduze.webnode.cz napsala Světluška. Tento článek nebo jeho části je možné šířit dál nekomerčním způsobem, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.