Cesta k duze

Rubriky

listopad

autor: | Bře 2, 2019 | Zdraví podle TČM | 0 komentářů

Listopad – plíce

Podle tradiční čínské medicíny jsou v listopadu nejvíce ohroženým orgánem plíce. Dech koná očistnou práci pro organismus. Všichni víme, že nádechem se do našich plic dostává kyslík, jenž je krví roznášen do těla. Výdechem se dostává z našeho organismu oxid uhličitý, který je vyprodukován buňkami a je nutné ho z těla vyloučit. Tímto je zřejmá souvislost mezi dýcháním a krevním oběhem. Slabost plic se v listopadu projevuje v nedostatečnosti samotných plic, většinou špatným dýcháním, spolu s narušením sliznic a v přehnané citlivosti pokožky. K tomu obyčejně přistupují poruchy lymfatického systému, zejména v oblasti hrudní kosti. Proto jsou velmi vhodné lymfatické masáže, více o masážích zde.

Málokdo však ví, co našim plicím škodí a jak je chránit. Jsou to obvykle tři negativně působící faktory. Tím prvním je správné dýchání. Dech byl odjakživa spojován s délkou života. Říká se: „Kdo dýchá rychle, žije krátce.“ Hmyz žije několik dní, želva století. My chceme žít dlouho a ve zdraví. Celá tisíciletí patřila dechová cvičení k základům zdravovědy. Čína a Indie dokonce rozpracovaly dechová cvičení až do absurdních podrobností.
Druhým faktorem je znečištěné ovzduší velkých měst, které musí obyvatelé dýchat a samozřejmě kouření cigaret.
Třetí ohrožující okolností je stres. Věrný průvodce naší dnešní civilizací je úzkost, svírající hrudník pevně jako svěrací kazajka. Přidáme-li emoce, které uzavírají energii meridiánu plic -smutek, strach a žal – stávají se pak naše plíce velmi oslabeným a nemocemi ohroženým orgánem. Jistě jste slyšeli rčení: „Nemohl strachy dýchat“ nebo „hruď se jí sevřela smutkem“.
Jak se proti stresu bránit a chránit své plíce?

Bránit se můžeme cestou prevence. Můžeme využít čerstvého vzduchu a užívat pravidelně krás přírody. Procházky, běhání, plavání, jízda na kole. Prospěje vám také pití lékořicového a zeleného čaje na posílení imunity, také čaj z echinacey – třapatky nachové je velmi vhodný. Velmi dobrý na dýchací potíže je šalvějový čaj Salvia officinalis, který pijte několik dní. Naše zdraví můžeme velmi výrazně ovlivnit vhodnou úpravou stravy. Jelikož každý náš orgán v těle má svůj partnerský neboli párový orgán, mají ho i plíce a je jím tlusté střevo. Plíce jsou jin, tlusté střevo jang. Dalo by se také říci plus a mínus. Vzájemně se ovlivňují. A tady jsou souvislosti mezi plícemi a stravou. Je vhodné jíst stravu jednoduchou, nepřekombinovanou a s dostatkem živin. Doporučuje se jakákoli kombinace syrové zeleniny. Pozor na ovoce, to by se nemělo se zeleninou kombinovat, protože syrové ovoce obsahuje velké množství jednoduchých cukrů (monosacharidů) a ty mohou zhoršovat trávení další přijímané potravy. Naopak zelenina (syrová i tepelně upravená) podporuje vylučování trávících šťáv a díky vysokému obsahu vlákniny zaručuje dobré trávení. Výjimkou je kombinace jablka s mrkví či jinou kořenovou zeleninou. Zelenina by tak měla být součástí každého jídla, abychom se uchránili před zácpou.

Podpořit naše plíce můžeme také mačkáním reflexních bodů. Reflexní místa plic se nacházejí na nártech v celém prostoru nártních kůstek. Místo průdušek je mezi první a druhou nártní kůstkou.

Náš dech můžeme vnímat jako vibraci. Smích je léčivý a hlavně zpěv zvyšuje účinnost této velmi pozitivní vibrace. Člověk zpívá odnepaměti a po zpěvu se vždycky cítí lépe. A kdo by neznal rčení: „veselá mysl – půl zdraví“. U každého orgánu je možné vysledovat souvislost s určitou psychickou stránkou. Plíce jsou „komunikačním“ orgánem a jsou-li s nimi potíže, může to být i tím, že majitel neumí nebo nechce komunikovat se svým okolím, nechce s někým dýchat společný vzduch, většinou na okolí „kašle“. Uvědoměním si pravé příčiny v duchovní oblasti, lze účinně pomoci tělu, v tomto případě plícím.

„Přírodní síla v každém z nás je nejlepším léčitelem našich nemocí.“ – Hippokrates

Pro www.cestakduze.webnode.cz napsala Světluška. Tento článek nebo jeho části je možné šířit dál nekomerčním způsobem, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.