Cesta k duze

Rubriky

srpen

autor: | Úno 5, 2019 | Zdraví podle TČM | 0 komentářů

Srpen – tělesné teplo

V srpnu je podle tradiční čínské medicíny ohroženo tělesné teplo. Je to v podstatě souhrn několika funkcí, které souvisejí s tělesnou teplotou. V první polovině srpna se potíže v tomto systému projevují zvyšováním tepla a v druhé polovině spíše jeho nedostatkem. Na udržování správné hladiny tělesného tepla mají největší vliv: játra (jejich schopnost aktivovat vitamíny, kovy, cukry, atd. a jejich neschopnost oslabením infekcemi, špatnou životosprávou) a lymfatický systém, který se stará o ekologii těla (zbavování se škodlivých látek). Vhodná je lymfatická masáž, která se zlehka provádí na vnitřních stranách končetin, směrem nahoru a vždy pravotočivě.

Ovlivňovat zdraví v tomto ohledu je možno působením na akupresurní a akupunkturní body, které se nalézají na tzv. meridiánu trojího ohřívače nebo meridiánu tří ohňů. Tento meridián právě nepatří jen jednomu orgánu, ale ovlivňuje celý funkční systém v těle člověka, který je rozdělen do tří částí (oddílů).
První oblast zahrnuje dýchací ústrojí a krevní oběh (trup a hrudník), druhá oblast zahrnuje trávicí orgány, žaludek a slezinu (od bránice k pupku). Do třetí oblasti spadají ledviny, močový měchýř a pohlavní orgány (prostor pod pupkem).
Celý meridián koordinuje a reguluje různé funkce a procesy ve vnitřních orgánech. Meridián trojího ohřívače ovlivňuje spastické a bolestivé syndromy, pomáhá pozitivně (působením pomocí akupresury na tento meridián) při nahluchlosti, bolesti očí, zubů, končetin, dále při stavech psychické podrážděnosti, nadměrného vypětí vůle nebo pomáhá regulovat sympatický nervový systém. Pokud meridián trojohřívače nemá dostatek energie, může se to ve zdraví člověka projevit oslabením organismu, kolísáním tělesné teploty, bolestí očí, bolestí ucha nebo dásní, ramenou, předloktí, zvýšenou potivostí.

https://cestakduze.webnode.cz/_files/200007264-25ebf26e61/Meridi%C3%A1n%20trojit%C3%A9ho%20oh%C5%99%C3%ADva%C4%8De.JPG
Prevence – v srpnu je dobré více odpočívat, pít čaje na detoxikaci organismu, čistit játra. V tomto období je vhodné uměle dodávat ve stravě chybějící zinek (preventivní dávka 40 mg/den – nikdy ne nalačno, ale spolu s jídlem) a vitamín A (1 kuličku co je asi 30000 m.j./den – po jídle). Dbát na osobní hygienu.

Muži by měli pít čaj z kopřivy, přesličky, majoránky, třezalky, puškvorce, rdesna a jitrocele. Po 7 gramech se smíchá směs a pije 3x denně před jídlem. Tento čaj pomáhá při potížích s prostatou, čistí krev, zlepšuje funkci jater, podporuje krevní oběh, celkovou vitalitu a sexuální funkce.
Čaj pro ženy je uklidňující, osvěžující, posilující, čistí krev, odstraňuje výtok, reguluje menstruaci a tiší její bolestivé projevy. Ženy si ho mohou připravit takto: smíchat 20 gramů řebříčku, 14 gramů puškvorce, kořene pampelišky a kontryhelu. Dále 7 gramů třezalky, meduňky, máty a fenyklu. Sklenice nálevu se podává ráno na lačno, po obědě a pak večer před spaním.

Pro www.cestakduze.webnode.cz zpracovala Světluška. Tento článek je možné šířit dál nekomerčním způsobem, v nezkrácené a nezměněné podobě, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.