Cesta k duze

Rubriky

Léčení vůněmi

autor: | Úno 6, 2018 | Nezařazené | 0 komentářů

Léčení vůněmi

Věřte nevěřte – i vůně umí léčit

Bohyně Afrodité prý měla svůj voňavý chrám a v něm posvátné místo i vonný oltář. „Když vešla a zavřela barevné dveře, Grácie připravily lázeň a natřely ji posvátným olivovým olejem, jaký přísluší jen bohům. Tou příjemnou ambrosií, kterou byla navoněna,“ píše se v Homérských hymnách.

A proč by se tedy nám nemělo líbit to, co je libé bohům?

Alchymie vůně, magie doteku

„Aromaterapie tak, jak se praktikuje ve většině zemí, je především dotyková metoda,“ píše ve své knize Erotická aromaterapie Chrissie Wildwoodová. „Kombinuje fyzické a emocionální účinky jemné masáže s medicínskými a psychoterapeutickými vlastnostmi rostlinných esencí.“ Vedle masáží můžeme voňavé látky použít také do koupelí, k inhalacím, obkladům, na provonění místností a ti hodně zkušení a v aromaterapii pokročilí je také mohou přidat do nápojů.

„Čím krásnější je zážitek, tím hojivější má účinky,“ tvrdí Wildwoodová. „Tento názor sdílel i starořecký lékař Asklépiadés, který hlásal použití masáže, aromatických koupelí, hudby a parfémů k uklidnění tlaků a stresů života – v jeho rajském režimu mělo své místo dokonce i víno!“ dodává autorka příručky o esenciálních olejích pro milence.

Všechno je chemie

S čím vlastně aromaterapie pracuje? Využívá éterické oleje. Někdy se jim také říká esenciální. Jsou to vonné, vysoce těkavé látky, které se při kontaktu se vzduchem vypařují. Podíváme-li se na éterické oleje pragmaticky, pak to, co ovlivňuje náš stav, jsou chemické látky, z nichž se éterický olej skládá. Každý olej má své charakteristické složení a podle toho, která látka převažuje, takový účinek pak olej vykazuje.

Ale aromaterapie není podle aromaterapeutky Marie Noe jen o chemickém složení esenciálních olejů a o jejich účincích na fyzické tělo nebo psychiku. „Tohle uspokojí vědecké typy – poznání, že je se o co opřít. Esenciální olej působí celostně,“ dodává.

To znamená, že každý olej je možné použít na širokou škálu potíží jak na fyzické, tak na emoční a psychické úrovni. „Naše tělo si většinou správně vybere, kde jej použije,“ tvrdí Marie Noe.

Pozor! Platí určité zásady

Ať už k aromateriapii přistupujeme jakkoli, je velmi důležité nastudovat si jednoduché zásady, jak éterické oleje správně používat. Zvýšené opatrnosti při výběru éterických olejů doporučuje Marie Noe zejména u těhotných žen a malých dětí. „A pak už nám nic nebrání v tom, užívat si všech těch voňavých doteků,“ láká Marie Noe.

Placebo efekt?

Přestože aromaterapeuti jsou o léčebných účincích éterických olejů přesvědčeni, ne všichni s nimi souhlasí. Například portál msn.com zveřejnil výsledky rozsáhlé dvouleté studie vědců z univerzity v Ohiu, podle níž prý aromaterapie funguje pouze jako placebo.

Vliv dvou nejprodávanějších esencí – citronu a levandule – testovali vědci na krevní tlak, srdeční tep, hladinu stresových hormonů a imunitu. Někteří ze šestapadesáti testovaných mužů a žen prý měli dokonce silnější reakci na destilovanou vodu, než na aplikované vůně.

Malé nahlédnutí do Afroditiny lékárny

 • Růžový olej – destilace čerstvých okvětních lístků damašské růže pocházející z Orientu (žádný nápoj lásky ani vábivý parfém nebyl považován za dostatečně mocný, pokud neobsahoval několik drahocenných kapek této esence)
 • Jasmín – extrakce z květů stálezelené popínavé rostliny pocházející z Číny, Indie a západní Asie (květy voní nejsilněji v noci, známé afrodiziakum)
 • Pelargonie – destilace z listů, stonků a květů se využívá především v péči o pleť, na spáleniny a celulitidu (moderní mágové užívají tento olej v rituálech přivolávajících lásku a štětí)
 • Borovice – destilace jehličí se využívá například proti nadměrnému pocení, na svalovou bolest, proti únavě a vyčerpání
 • Cedrové dřevo – destilace dřeva, pařezů a pilin je mimo jiné vhodná k péči o mastnou a aknovitou pokožku, proti lupům a ekzémům, na zánět močového měchýře a premensruační potíže (staří Egypťané jej používali při balzamování a k posvátnému vykuřování)
 • Cypřiš – destilace jehličí, větviček a šišek vysoké konifery působí na hemoroidy, při nadměrném pocení, při křečových žílách a respiračnícho obtížích. (pro magické účely se jeho vážné aroma užívá k vyvolání vnitřní síly a klidu a obzvláště pomáhá v obdobích změn, například při ztrátě milované osoby nebo ukončení vztahu)
 • Santalové dřevo – destilace kořenů a jádrového dřeva malého stálezeleného stromu napomáhá třeba proti nespavosti a při problémech spojených se stresem. (v magii se o tomto oleji říká, že připravuje mysl a tělo na zážitek sexuální extáze)
 • Vanilka – extrakce pomocí rozpouštědel z vanilinových krystalků, které se vytvářejí na fermentovaných vanilkových luscích. Využívá se především k provonění místností (v magii je součástí nápojů lásky).
 • Kadidlo – destilace gumovité šťávy, která prýští z malého stromu, se využívá mimo jiné při péči o stárnoucí pleť, na jizvy, poranění a hemoroidy, ale i na problémy spojené se stresem a na nervové napětí. (v magii se výpary oleje považují za prostředek k přípravě těla a mysli na sexuální extázi)
 • Levandule – destilace čerstvých kvetoucích špiček z keříků pomáhá při bolestech ucha, na záněty, štípance, žihadla od hmyzu, jako repelent, při spálení sluncem, na bolest hlavy a proti depresi. (V magii se levandule používá k přivolání zdraví, klidu a psychické ochrany)
 • Andělika lékařská – parní destilace plodu nebo semene rostliny pomáhá proti lupénce, revmatismu, dně, zadržování vody v těle, při větrech a špatném zažívání, proti únavě a migréně. (V magii podle legendy rostlina chrání před zlými duchy a kouzly, esence se dá použít k psychické ochraně)
 • Bazalka – destilace listů a kvetoucích špiček byliny příznivě působí proti bolestem svalů, při respiračních potížích, nachlazení a chřipce, dále při úzkosti a depresích. (v mnoha částech Evropy se bazalka považuje za symbol plodnosti, na Krétě je spojována se smrtí a zlem, hinduisé zase věří, že duch rostliny chrání jejich rodinu, v magii se používá k přivolání štěstí)
 • Grapefruit – produkt lisování čerstvé kůry plodu pomáhá proti celulitidě, při svalové únavě či zadržování vody v těle, při prochladnutí , nachlazení a chřipce i při nervovém vyčerpání (magický vliv grapefruitu lze použít k nastolení klidu a štěstí)
 • Citrón – produkt lisování svrchní části čerstvé kúry plodu usnadňuje péči o mastnou a problematickou pleť, pomáhá na celulitidu, proti vysokému krevnímu tlaku a špatnému krevnímu oběhu, při chřipce a nachlazení i proti depresím (v magii se esence nechává vypařovat pro sebeočistu a k přivolání štěstí)
 • Pačuli – destilace sušených a fermentovaných listů keřovité rostliny čeledi hluchavkovitých pomáhá například při dermatomykóze, ke zlepšení růstu vlasů, při kvasinkových infekcích, při nervovém vyčerpání a u při problémech spojených se stresem (v magii se může použít ke zvýšení fyzické výdrže a sexuální potence)
 • Skořicová kúra – destilace odštěpků kúry malého stromu pomáha jako andidepresivní pokojová vůně nebo k vykuřování při nakažlivých nemocech
 • Zázvor – destilace neloupoaných, sušených a rozemletých kořenů (oddenků) rostliny má příznivý vliv při svalové bolesti, proti špatnému krevnímu oběhu, při bolestech v krku, průjmech, špatnému zažívání, při slabosti a nervovému vyčerpání. (svatá Hildegarda, známá léčitelka z dvanáctého století. Chválila jeho afrodiziakální vlastnosti a doporučovala ho především starým mužům ženatým s energickými mladými manželkami)
 • Černý pepř – destilace sušených zrnek pepře z dřevité révy pomáhá při svalové bolesti, odstraňuje ztrátu chuti k jídlu a nevolnost, pomáhá při nachlazení, chřipce, proti infekcím a virům a odstraňuje duševní únavu (v magii se používá k vyvolání odvahy).

Na každou nemoc platí jiná vůně

Vzdorovat nachlazení, poprat se s chřipkou nebo jen »nakopnout« tělo, aby bez problémů fungovalo. To všechno zvládne aromaterapie. A navíc stačí jen poležet si ve vyhřáté koupeli, dopřát si masáž nebo si provonět byt. Víte, na jakou nemoc či potíž nasadit jakou vůni?

Metoda, pomocí které si éterickými olejíčky tělo nejen hýčkáte, ale i uzdravujete, je stará tisíce let. Éterické oleje, které se využívají, jsou vlastně koncentrované rostlinné výtažky, které obsahují to nejlepší a nejúčinnější, co rostlina má.

Tělo šlape jako hodinky

Většina éterických olejů si dokáže poradit s chroboplodnými zárodky, protože mají silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Navíc umí účinně řešit potíže dýchacích nebo močových cest a poradí si s nejrůznějšími virózami a nachlazením.

Podle odborníků nemají éterické oleje (na rozdíl od moderních chemických léků) žádné nepříjemné vedlejší účinky a navíc posilují přirozenou imunitu organizmu. Jejich pravidelné používání působí preventivně proti vzniku některých onemocnění.

V zimě vsaďte na silnou pětku

Eukalypt, citron, tea tree, levandule a máta. To je silná pětka, kterou rozhodně nic nezkazíte. Přírodní eukalyptový olej je k nezaplacení právě v období různých onemocnění dýchacích nebo močových cest. Je výborný jak pro prevenci, tak pro léčbu. Pomáhá při zahlenění a působí antibakteriálně.

Dutiny zase pomáhá uvolnit citron nebo borovice. V žádné domácí lékárničce by proto neměl chybět eukalyptus, citron, tea tree, levandule a máta. Tahle pětice éterických olejů má nejširší účinky v oblasti domácí léčby i prevence.

Nejlépe vám poradí váš nos

Přemýšlíte, jaký olejíček si vybrat? Věřte svému nosu! Vůně jednotlivých olejů je pro jejich výběr velmi důležitá. Má totiž schopnost ovlivňovat náš psychický stav a momentální náladu. Voňavé olejíčky tak dokáží navodit pocit pohody a pomohou zvládnout stres.

Například eukalyptový nebo citrónový olej jsou vhodné pro použití do zvlhčovačů vzduchu , protože likvidují choroboplodné zárodky dřív, než »vám skočí po krku«. Levandulová koupel na konci každého dne pomůže zklidnit mysl při stresu a podráždění, a zároveň očistit tělo od případných choroboplodných zárodků.

Pozor, není pro každého

Voňavé koupele a nejrůznější olejíčky ale mohou mít i své stinné stránky. Některé z nich jsou například nevhodné pro malé děti (např. fenykl, kafr, máta, pelyněk nebo rozmarýn).Těhotné ženy by měly se raději poradit s odborníkem, ale vyhnout by se měly anýzu, fenyklu, mátě, jalovci, rozmarýnu a šalvěji. Další vůně se zase nehodí pro epileptiky (rozmarýn, pelyněk, muškátový ořech i květ, kafr, yzop a máta), lidem s nízkým krevním tlakem (levandule) nebo s ledvinovými potížemi (jalovec, kmín).

Určité silice zase působí ve větších dávkách omamně nebo mohou způsobit podráždění pokožky. Proto každý, kdo si není jistý, by se měl obrátit na zkušeného aromaterapeuta.

Voňavé léčení nemocí

 • Bergamot – pomáhá od zahlenění, při zánětech dýchacích cest a angíně. Je skvělý na stres, sklíčenost a zimní deprese.
 • Borovice – vhodná při infekcích dýchacích cest, nachlazení nebo chrapotu.
 • Citrón – pomáhá při chřipce, bolestech hlavy i žaludku, snižuje bolest, posiluje imunitní systém. Ideální při špatné náladě nebo proti únavě.
 • Grapefruit – posiluje imunitu, tiší bolesti, zlepšuje trávení.
 • Eukalyptus – snižuje horečku, desinfikuje, pomáhá při nachlazení a zánětu průdušek.
 • Heřmánek – zklidňuje a pomáhá při bolestech hlavy, migréně, nespavosti a úzkosti.Snižuje teplotu, tlumí bolesti.
 • Levandule – tiší bolest, uklidňuje, pomáhá při stresu, chřipce, bronchitidě i zánětech krku.
 • Majoránka – pomáhá při astmatu, nachlazení i dýchacích potížích. Podporuje trávení a snižuje krevní tlak.
 • Máta – má hojící i antiseptické účinky, snižuje horečku, doporučuje se při nachlazení, chřipce. Potlačuje nevolnost. Při rýmě stačí nakapat pár kapek do kapesníku a vdechovat.
 • Mateřídouška – snižuje bolest kloubů, bolest v krku i kašel.
 • Skořice – pomáhá při průjmech, kašli, bronchitidách, nachlazení a chřipce. Je výborný i při prochladnutí, a navíc zahřívá, uvolňuje a posiluje srdce.
 • Smrk – ideální při kašli, rýmě nebo chřipce. Pomáhá protis tresu, nadměrnému pocení a koupel je skvělá při silném nachlazení.
 • Tea tree – má antibakteriální účinky, napomáhá hojení ran, proti plísní i oparům.

Původní text převzat z: www.zenyprozeny.cz

Léčení vůněmi můžete vyzkoušet také s mými přírodními esenciálními vůněmi Prameny života, které vyrábím. Více o těchto vůních zde.

Pro www.cestakduze.webnode.cz napsala Světluška. Tento článek je možné šířit dál nekomerčním způsobem, pokud bude připojena tato poznámka, včetně aktivního odkazu na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.