Cesta k duze

Rubriky

leden

autor: | Pro 10, 2017 | Zdraví podle TČM | 0 komentářů

Leden – močový měchýř

V lednu je nejvíce oslaben a ohrožen močový měchýř. Tomuto orgánu je tedy potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Posílíme jej dostatkem tekutin – nejlépe pijeme čistou vodu s citronem, čaj z květu černého bezu s medem a citronem, čaj z přesličky, jitrocele nebo břízy. Důležitý je dostatečný přísun vitaminu C, který je potřebný k okyselení moči. Také brusinky, ať již ve formě šťávy, kapslí nebo sušených plodů, působí velmi preventivně. A to třeba proti zánětu močového měchýře, který se projevuje bolestí při močení a potřebou často močit. Jedná se o bakteriální infekci, kterou bývají ženy postiženy více než muži. Jako léčivý kámen doporučuji nefrit, který přikládáme na tělo, anebo nefritovou vodu, kterou vypijeme před jídlem. To pomáhá uvolňovat písek a kameny a celkově pročistit organismus.

Močový měchýř posilníme, když budeme užívat plody pámelníku poříčního Symphoricarpos rivularis (maximálně dvě bobulky denně po jídle) nebo tinkturu z téže byliny (ředění D5) – 3 x 10 kapek po jídle.


Nesmíme zapomenout ani na psychiku. Číňané říkají: Emoce jsou nemoce. Na emoční úrovni se projevuje blokáda energie močového měchýře podrážděností, vztekem a strachem, zvláště v určitých situacích a vztazích, například ztrátou nálady, sklonem k záchvatům, ale i menšími problémy při močení. Mezi psychické příčiny poruch močového měchýře patří hlavně nepřiznaný psychický nátlak. Například dítě velmi náročných rodičů může trpět nočním pomočováním. Může být u nich potlačen například pocit nesvobody. Po přiznání si toho pocitu je třeba jej okamžitě přeměnit na jinou energii, například afirmací: nesvobodu přeměňuji na odvahu (zopakujeme třikrát).

Ve fyzickém těle je možno pozorovat problémy doslova od hlavy k patě. Počínaje bolestí hlavy, slabostí očí, napětím v šíji, bolestí a zatuhlostí podél celé páteře, bolestí v kříži, tvorbou žilních městků, napětím v lýtkách a křečemi až po slabost v kotnících či dermatomykózu. Jak tedy vidíme, meridián močového měchýře ovlivňuje celou páteř a nervy a podél jeho dráhy lze velice účinně pomocí akupresury uvolňovat blokády a napětí.

Vrámci plošky močového měchýře na levé noze je univerzální bod P, který využíváme při různých potížích pohybového systému (Janča: První pomoc alternativní medicínou str. 19). Reflexní místo močového měchýře mačkáme na obou nohách, při velkých bolestech pouze hladíme. Dobré je kombinovat s mačkáním ledvin a slinivky.

Je možné i přímé ovlivňování močového měchýře a to asi 3 prsty (majitele těla) pod pukem vlevo asi pod uhlem 30° od osi těla. Je to vlastně C 1 bod, který je univerzálním terapeutickým bodem (Pataky: Učebnice reflexní terapie, str. 26). Mačkáme ho pomalu a plynule ve frekvenci asi 15 vteřin. Je nepostrádatelným bodem při léčbě epilepií. Málo se ví o tom, že močový měchýř je velký kamarád s mozkem. Proto i potíže v něm (epilepsie, nádory, otoky, atd.) řešíme působením na močový měchýř.

Pro www.cestakduze.webnode.cz zpracovala Světluška. Tento článek je možné šířit dál nekomerčním způsobem, v nezkrácené a nezměněné podobě, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.