Cesta k duze

Rubriky

5.čakra

autor: | Čvn 17, 2017 | Čakry, Systém čaker | 0 komentářů

Pátá čakra: Višudha – krční – centrum čistoty, 16 okvětních lístků

Základním principem páté čakry je rezonance s Bytím.

V krční čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace. Je spojeno s menší vedlejší čakrou týlu, která má sídlo ve vazu a otevírá se dozadu. Tyto dvě čakry bývají někdy považovány za jedinou, protože jsou svými funkcemi úzce spjaty.

Pátá čakra také vytváří velmi důležité spojení spodních čaker s čakrami hlavy. Slouží jako most mezi naším myšlením a cítěním, mezi našimi impulsy a reakcemi na ně. Propojuje zároveň obsahy všech čaker s vnějším světem. Přes krční čakru vyjadřujeme všechno, co v nás žije – smích, pláč, pocity radosti i lásky, stejně jako strachu a vzteku, naše úmysly, přání, myšlenky a názory, naše vnímání vnitřního světa.

Přiřazený element čakry – éter je také nositelem zvuku, mluveného i tvořícího slova. Je to zprostředkovatel informací na všech úrovních. Éter je pojímán jako prostor (Akáša), ve kterém “hustší” elementy rozvíjejí svoji působnost. Nejhlubší poznání nám bude umožněno jen tehdy, když budeme otevření jako nekonečný prostor, jako širé nebe, jehož světle modrá barva je barvou krční čakry.

Pátou čakrou nasloucháme vnitřním hlasům Stvoření. Tudy vnímáme také naše vnitřní hlasy, navazujeme kontakt s naším, uvnitř sídlícím duchem a přijímáme jeho inspiraci.

Barva: světle modrá, také stříbrná a zelenomodrá (lapis lazuri, tibetský tyrkys, akvamarín, Chalcedon, safír, topaz, modrý fluorit, chryzokol)

Éterické oleje: bergamot, kajeput, fenykl, grapefruit, levandule, šalvěj

Symbol: kruh- lotos se šestnácti okvětními lístky.

Umístění: v oblasti hrtanu, tři prsty nad jamkou hrudní kosti

Prvek: éter , prostor, akáša

Hlavní zaměření: komunikace

Téma, úloha: komunikace, tvůrčí sebevyjádření, otevřenost, šíře, nezávislost, inspirace, přístup k jemnějším úrovním bytí

Základní princip: rezonance bytí

Otáčení: u ženy – doleva, u muže – doprava

Harmonie: jasně srozumitelná komunikace, rozumná logika, pozitivní tvořivost, melodický zvuk, jistota v řeči a tónu, výraz, víra, důvěra, klid a mír, jsme schopni s ní tvořit jasné vztahy – partnerská komunikace bez emoční potřebnosti a projekcí, jedinečnost, přirozená schopnost vyjádřit se, přijímání zodpovědnosti za potřeby své i druhých, držení těla, řeč, mimika , jsou přes ni vyjadřovány kvality ostatních čaker

Disharmonie: nesmělost, špatná komunikace, zaujatost, nepřizpůsobivost, žárlivost, srovnávání, negativní myšlení, neklid, strach ze samoty, role oběti, negativní a zmatené představy o realitě, nemoci hrtanu, hlasivek, štítné žlázy, krk, mandle, šíje, řeč, uši, kosterní svalstvo

Právo páté čakry: mluvit svobodně i slyšet pravdu

Odpovídající žláza: štítná žláza, příštítná tělíska

Smyslová funkce: sluch

Vyživované oblasti těla: průdušky, plíce, zažívací a hlasový aparát

Části těla: plíce, průdušky, hltan, ústrojí hlasu, hrdlo, šíje, čelist, uši

Jídlo: ovoce

Mantra: ham

Afirmace: „Mluvím ze srdce a jsem slyšena“