Cesta k duze

Rubriky

Esence I.kvadrant

autor: | Lis 25, 2016 | Nezařazené | 0 komentářů

Esence I. kvadrant – Jaro

Představuje sílu mladé, svěží energie, která se chce šířit všemi směry, jako všechno, co se na jaře znovu probouzí k životu. Vztahuje se k našemu dětství – k našemu vnitřnímu dítěti a jeho zvídavosti, odvaze, lehkosti, touze objevovat svět a rozšiřovat své hranice. Nese v sobě ženské energie.

Zastupují ho tyto esence:

Esence Salát – pro klid

S klidem v duši a tím i s klidem těla, můžeme plnit naše úkoly, jak velké i malé. Když použijeme svou vnitřní sílu k vypořádání se s právě probíhajícími životními zkouškami a realizujeme svůj tvůrčí potenciál jakýmkoliv jedinečným způsobem, pro který jsme se rozhodli, vyjadřujeme sami sebe.

Afirmace:

„Jsem klidný. Jsem svobodný. Nalézám dokonalý klid ve svém vnitřním domově!„

Podporuje: vnitřní klid a jistotu, vnitřní sílu v konfrontaci s problémy, jasnou komunikaci, kreativní vyjádření, úspěch v jakékoliv činnosti, rozhodnost, schopnost mluvit svou pravdu, koncentraci a soustředění, klidný spánek, schopnost klidně vystupovat na veřejnosti.

Vhodné použití: neklid, příliš mnoho myšlenek najednou, neschopnost se soustředit, rozrušení, problémové emoce, sklon k hněvu, nervozita, neschopnost učinit rozhodnutí, utiskování, přemáhání, emočním přetížení, tréma, na strachy – z přijetí, zda budu dost dobrý, zda budu mít úspěch, vystupování na veřejnosti, děti ve škole apod.

Přínos salátu pro zdraví: Salát osvěžuje a očišťuje organismus, povzbuzuje trávicí žlázy k aktivnější činnosti, má mineralizující, otupující, uklidňující a uspávající vlastnosti, působí proti bolesti, proti kašli, snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje činnost jater, příznivě ovlivňuje krevní oběh. Doporučuje se při neuróze projevující se úzkostí a depresí, při bušení srdce, vnitřních křečích, bolestech žaludku, nespavosti, zánětu průdušek, nervovém kašli, astmatu, cukrovce, zánětu ledvin, bolestivé menstruaci, žloutence, zánětu jater, zácpě a jako protikurdějový a močopudný prostředek. Salát obsahuje hodně vody (až 95%) a málo sacharidu. Ve všech částech zeleniny se vyskytuje karoten, tedy provitamin A. 100g salátů je asi čtvrtina denní doporučené dávky. Dále salát obsahuje hodně vitaminů skupiny B a především kyselinu listovou. Také vitamin C a velmi si salát ceníme pro obsah minerálů, zvláště draslíku a železa. Má i významné množství vápníku, fosforu, hořčíku a stopové prvky – zinek, měď, mangan. Pro svůj vysoký obsah vlákniny má dobré projímavé účinky. Jelikož salát vyvolává pocit nasycenosti, ale dodává málo kalorií, je vhodný pro léčbu obezity. Pro nízký obsah sacharidů je salát ideální stravou pro diabetiky, kteří ho mohou jíst neomezeně.

Esence Kokos – pro povznášející duchovní uvědomění

Každá otázka má odpověď, každý problém má řešení. Náš stav mysli, nemá nic společného s vnější realitou, pouze odráží naše vnitřní rozpoložení. Když se rozhodnete žít naplno v této chvíli, v tomto okamžiku a jste ochotni riskovat a dělat to, co víte, že „je správné“, ať už do dopadne jakkoliv, odměnou vám bude to, že budete silní a stabilní. Budete žít ze svého nejvyššího potenciálu, který ve vás přebývá.

Afirmace:

„Vidím každou překážku jako příležitost být vnitřně ještě šťastnější a svobodnější!„

Podporuje: vytrvalost, houževnatost, pro plnění úkolů, žití ve svém nejvyšším potenciálu, silné a stabilní energie, přivítání výzev, řešení, pro řešení problémů, zejména v „zablokovaných„ situacích, na orientaci, pro ochotu a připravenost učinit další krok, odhodlání i přes překážky, pro zkoušky, kterým se nemůžeme vyhnout, ale musíme jimi projít schopnost dokončit úlohy, jasnější a více duchovnější zaměření, dodržení svých slibů a závazků, učí hodnotě vytrvalosti i přes neúspěchy a nepříznivé podmínky, nabízí cestu z utrpení k radosti, skvělá esence pro návštěvu zubaře.


Vhodné použití: řešení problémů, zablokované situace, výmluvy, nedostatek vytrvalosti, problém s orientací, třes, labilita, únik, vyhýbání se povinnostem a řešením, otálení, vyhýbavý postoj, při pocitu „poslední kapka“ , při zablokování energie, poraženecký přístup k řešení problémů, při nedostatku odhodlání, poraženecký postoj – dopředu se vzdát, i když jste ani nezačali, vidět vše černě,pesimistický přístup, negativní uvažování – vidět už dopředu problémy a důvody, proč to nepůjde, vyhýbání se činnosti, do které se nám nechce.

Přínos kokosu pro zdraví: Složení dřeně kokosového ořechu se mění se stupněm její zralosti. U nezralého ovoce (6 až 7 měsíců) je želatinová, obsahuje velké množství vody a má nižší nutriční hodnotu. Dozráváním dřeň tvrdne, ztrácí vodu a výživné látky se více koncentrují. V této fázi je bohatá na sacharidy, proteiny a minerální soli, zejména hořčík, vápník a fosfor. Nejvíce zastoupenou živinou v kokosu jsou tuky, které tvoří třetinu hmotnosti zralého ořechu. Kokosová voda a kokosové mléko jsou téměř stejně bohaté na minerály jako samotná dřeň, ale neobsahují žádné tuky. Litr kokosové vody obsahuje přibližně 300 mg hořčíku, což je DDD (doporučená denní dávka) pro dospělého člověka. Kokosový ořech obsahuje více hořčíku než potraviny živočišného původu, především maso, mléko a vejce. Tento minerál přispívá k pevnosti kostí a zdraví chrupavek v kloubech. Kromě hořčíku kokosový ořech obsahuje i jiné minerály důležité pro svalovou soustavu a kosti, například vápník a fosfor. Konzumace kokosového ořechu – dužiny nebo vody – pomáhá při následujících obtížích: odvápnění kostí (úbytek vápníku); osteoporóza (demineralizace a úbytek kostní hmoty); bolesti pohybového systému způsobené přetěžováním nebo zvýšeným svalovým napětím, zejména bolestmi zad. Díky tomu, že kokosový ořech dodává tělu minerály, doporučuje se při prořezávání prvních zubů, protože podporuje tvorbu zdravé zubní skloviny, a lámání vlasů a nehtů. Mléko může být používáno k léčbě šedého zákalu a plísňových infekcí.

Esence Třešeň – pro radost a dobrou náladu

Okolnosti jsou vždy neutrální, záleží na tom, jak je vnímáme, takový pak bude i náš život. Naše rozhodnutí být negativní, pesimističtí nebo prostě nešťastní vyjadřuje náš postoj k životu. Když rozptýlíme povrchové vrstvy těchto nálad a jednoduše tento postoj změníme, rozhodujeme se pro štěstí a radost. Když najdeme radost v sobě, nemusíme ji hledat jinde. Být více bezstarostný, znamená mít méně těžký život a v tomto stavu jsme schopni vidět dobro všude a ve všem.

Afirmace:

„Vesele pluji mořem svého života; radostně se vezu na tančících vlnách štěstí!„

Podporuje: veselost, radost, naději, lehkost, radostnější přístup k životu, spokojenost, být inspirací pro ostatní, vidět dobro ve všem, optimismus, být pozitivní, schopnost dělat světlo z obtíží, být originální, šťastný úsměv a více smíchu do života, schopnost zasmát se sám sobě, vnést smích a smysl pro humor do těžkých situací a nepříjemností – odlehčení, nebrat se tak vážně.

Vhodné použití: náladovost, nevrlost, vyhledávání obtíží, když se „probudíte na špatné straně postele“, tvrdohlavost, zarputilost, rozptýlení nepříjemné nálady známého a neznámého původu, když se cítíme nešťastní, v napětí, rozhodli jsme se být negativní, k projasnění našich navyklých postojů, kyselý obličej, smutek, nespokojenost, špatné sny, nepříjemné vzpomínky na těžké dětství a rodinné prostředí – zneužívání, těžké nemoci, rozvody, návykové látky, několik manželství apod., tendence stáhnout se do ústraní, nepřístupnost, uzavřenost, navyklé negativní postoje.

Přínos třešní pro zdraví: Třešně jsou ovoce mimořádně zdravé a prospěšné pro náš organismus. Mají cenné nutriční hodnoty, toto ovoce vyniká velkých obsahem jódu, hodí se tedy pro pacienty se štítnou žlázou a bolestmi páteře. Velmi cenné je přírodní barvivo antokyan, které spolu se zinkem a vitaminem C pomáhá při obnově vazivové tkáně. Společně také zneškodňují nebezpečné volné radikály a podporují zdravý vývoj pokožky, na kterou mají omlazující účinek. Třešně mají asi osmdesát procent vody, obsahují vitaminy C, E a B, železo, vápník, draslík, hořčík, fosfor a zinek. Množství vápníku přispívá ke správné funkci nervů, ke zdravému vývoji kostí a je prevencí parodontózy. Podporují vylučování vody z těla a přispívají ke snížení tělesné váhy. Snižují krevní tlak, podporují imunitu a obranyschopnost a přispívají k mentální svěžesti. Třešně regulují trávení, odstraňují zácpu a pomáhají tělu zbavovat se škodlivých látek. Šťáva je vynikající tonikum .Jeden z jeho méně známých účinků je, že zabraňuje otravě jídlem z ryb.

Esence Špenát – pro jednoduchost a nezáludnost

Život je hra, která mě baví. Když spojíme smysl pro hru s odpovědností a úžas s přijetím, uvidíme kde právě jsme a jaké jsou naše priority. S lehkostí a bez přetvářky si užijeme všechny okamžiky našeho života a budeme se radovat ze svých objevů. Naše uzdravené vnitřní dítě nás naučí vidět svět dětskýma očima.

Afirmace:

„Ať se stane cokoliv, je to pro moje nejvyšší dobro a já to vítám!„

Podporuje: dětskou radost, bytí bez falše, důvěru, pocit údivu a úcty, hravosti, svobodu, dobrodružnost a touhu po dobrodružství, zvídavost, vnímání zázraků, bezstarostnou povahu, schopnost prožívat radost a radovat se, upřímné nadšení, nevinnost a jednoduchost, radost z dobrodružství, nakažlivý smích a lehkost, zaměřuje se na nenaplněné potřeby z našeho dětství – spojení na vnitřní dítě, schopnost vychutnat si jednoduché věci v životě, nenáročnost, schopnost uvědomit si své priority.

Vhodné použití: stres, přepracování, pocit zatížení nebo ochromení, mírná nedůvěra , pro nešťastné dětství nebo nefunkční dětství, náchylnost ke stresům, které mají kořeny v dětství, přehnané analyzování, strach ze stárnutí, při podezírání druhých ze sobeckých úmyslů, příliš vážný až skeptický přístup k životu, sebeomezování, strnulost, strnulá šíje – použít i do masážního oleje.

Přínos špenátu pro zdraví: Špenát se vyznačuje vysokým obsahem vitaminu A, resp. karotenoidů (např. betakaroten), které jsou tělem syntetizovány ve vitamin A. Ve špenátu najdeme také vysoké hodnoty vitaminů skupiny B a vitaminu C. Z minerálů je nejvíce zastoupen draslík, hořčík, sodík, vápník, železo, mangan a měď. Špenát je tedy významný ochránce našeho zdraví, je vysoce funkční antioxidant, chrání naše tělo před volnými radikály a zbavuje ho těžkých kovů, hraje významnou roli např. v prevenci rakoviny a jiných, tzv. civilizačních chorob, zlepšuje opalování kůže, přispívá k zachování mladého vzhledu a pomáhá v boji proti vráskám. Je významný pro podporu lidského zraku, také účinným ochráncem sliznic v těle, pomáhá při zachování jejich obranyschopnosti vůči virům, způsobujícím např. bronchitidu, rýmu, záněty plic a pod. Je důležitý pro zdravé vlasy, nehty, kůži a správnou funkci pohybového aparátu., pro zdravý spánek, látkovou výměnu, silné srdce a cévní systém. Často doporučován ženám v těhotenství pro zdravý vývoj plodu, ale i pro samotnou plodnost ženy. Je důležitý též pro mentální zdraví, krvetvorbu, zdravý sluch a jako prevence srdečních chorob a mozkových příhod.

Esence Broskev – pro nesobectví

Dáme-li nezištně svou lásku a službu všem, magneticky si přitahujeme lásku. Když myslíme na potřeby druhých, než na naše vlastní, rozšiřujeme naše vlastní vědomí, prostřednictvím sdílení se stáváme se tvůrci pokoje.

Afirmace:

„Přátelsky a se soucitem přijímám svého bližního. V Duchu jsem v jednotě se vším!„

Pro nesobectví, pomáhá rozšířit náš smysl pro naplnění a naše pochopení vůči potřebám druhých, ovšem tak, aby nás to nevyčerpávalo, ale naopak nabíjelo energií. Pro děti, které potřebují lépe vycházet se sourozenci a spolužáky. Pro zvířata, která jsou závislá. Také pro zvířata, která byla odstavena příliš brzy a mají tendenci žvýkat nebo cucat oblečení.

Podporuje: pomoc s pochopením a starostlivostí o blaho a dobro druhých, se skutečným zájmem o druhé, s empatií, se soucitem, s citlivostí k potřebám druhých, s péčí i druhé, ale tak, aby nás to nevyčerpávalo; pro hlubší kontakt s naší motivací, s laskavostí. Broskev je vynikající pro učitele studenty všech věkových kategorií, pro pečovatele, lékaře, zdravotní sestry, pro matky, terapeuty. Je také přínosem pro lidi začínající v podnikání, pro jednotlivce, kteří jsou samostatně výdělečně činní a pro ty, kteří pracují v manažerských nebo vedoucích pozicích. Pro lidi v prodejních profesích, kteří jsou dobří ve své práci a mají přirozenou vlastnost broskve, kteří chápou, že budou úspěšní, když se ujmou svých klientů, budou si pamatovat jejich přání a podmínky a pomohou jim uspokojit jejich potřeby.

Vhodné použití : při sobectví, postoj – co z toho budu mít, bezohlednosti, nevděčnosti, přenášení odpovědnosti na druhé, obviňování, postoj oběti, mučednictví – duševní stav, agresivita pocházející z úzkosti; pro ty, co stále mluví jen o sobě a deprimují tím okolí, při přílišném zaměření se na sebe – nezájem o druhé, při neochotě spolupracovat s ostatními, na pocity nepřijetí a nepochopení, při neschopnosti přijímat lásku, při neschopnosti a neochotě vycházet s ostatními nebo přijmout realitu toho druhého, při energetickém vysávání ostatních, při stáhnutí se do sebe, vykořisťování nebo tendencích „dusit“ ostatní.

Přínos broskve pro zdraví: Broskve mají daleko nižší obsah sacharidů a tím i nejméně kalorií, než jiné ovoce. Jsou proto ideální pro redukční diety. 100 gramů broskve má energetickou hodnotu pouhých 219 kJ. Bezkonkurenční jsou v obsahu železa, mají vysoký obsah betakarotenu a vitaminů skupiny B, které posilují imunitní systém. Obsahují i vitamin C a z minerálů draslík, vápník a selen, cenné stopové prvky, například zinek a měď a také flavonoidy, které broskvím propůjčují žlutou či oranžovou barvu. Tyto flavonoidy výrazně zvyšují účinnost vitaminu C. Konzumuje-li se broskev se slupkou, pokryje 100 g broskve 75 procent doporučené denní dávky vitaminu C. Broskve chrání před volnými radikály a vysokým obsahem vlákniny příznivě působí na trávení. To se ale týká jen čerstvých broskví. Příznivý poměr sodíku a draslíku – více draslíku, méně sodíku, podporuje činnost ledvin.

Zpracováno, podle mých poznámek ze semináře s Lilou a volných překladů ze stránek: https://spirit-in-nature.com/

Pro www.cestakduze.webnode.cz napsala Světluška. Tento článek nebo jeho části je možné šířit dál nekomerčním způsobem, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.