Cesta k duze

Rubriky

březen

autor: | Lis 14, 2016 | Zdraví podle TČM | 0 komentářů

Březen – žlučník

V měsíci březnu radí tradiční čínská medicína věnovat zvýšenou pozornost žlučníku, který je v tomto měsíci zvláště citlivý. Žlučník je podobný váčku, který je asi osm centimetrů dlouhý a shromažďuje žluč, která byla vytvořena játry. Žluč je žlutohnědá nebo žlutozelená tekutina, která napomáhá trávení tuků ve dvanácterníku, aby tyto mohly být vstřebány pro potřeby těla. Dalo by se říci, že žlučník je vlastně takový spojovací článek mezi játry a střevem. V březnu se budeme nejvíce soustředit na pomoc žlučníku. Jeho slabost a dysfunkce se projevuje bolestmi velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena z vnější strany, lokty) a někdy je napaden i nervový systém. I z vlastní zkušenosti víme, že dysfunkce žlučníku představuje zvýšené riziko úrazů velkých kloubů.

Meridián (energetická dráha) žlučníku prochází téměř celým tělem, od zevního koutku oka se klikatí po hlavě a sestupuje po zadní straně krku. Dále protíná bod na trapézovém svalu, který Asiaté nazvali „bod počasí“, protože ovlivňuje citlivost člověka na změny atmosférického tlaku. Meridián žlučníku dále pokračuje přední stranou hrudníku a břicha, protíná kyčel a sestupuje zevní stranou dolní končetiny až ke čtvrtému prstu na noze (prsteníčku).

Problémy v činnosti žlučníku se mohou projevit bolestí kolen z vnější strany, bolestí kyčlí, bolestí žeber nebo hlavy. Někteří z vás již možná zažili pocit, kdy bolest hlavy byla největší po stranách hlavy a byla povrchová, takže jste měli pocit, že vás bolí vlasy. Tak to je bolest žlučníková. Jinak se projevuje bolest hlavy, která pochází od ledvin, jinak bolest žaludeční a jinak bolest hlavy, pocházející od jater. Žlučník nebývá jen zdrojem bolesti hlavy, ale jsou situace, kdy vystřeluje bolest z pravého podžebří vzhůru k pravé klíční kosti. Tato bolest se zhoršuje při hlubokém nádechu nebo při předklonu. Doprovází ji říhání, nadýmání, pocení nebo nevolnost, někdy až na zvracení. Toto vše jsou signály, že se jedná o žlučové kameny (cholelitiázu). Někdy je tento akutní záchvat vyvolán tučným nebo těžce stravitelným jídlem, kdy se žlučové kameny zaklíní ve žlučovodech.

Prevence – pro zdravý žlučník se doporučuje vyhýbat se smaženým a tučným jídlům, alkoholu, příliš kořeněným jídlům. Vhodné je pít čaj z kořene pampelišky (dnes se prodávají pampeliškové kapsle), čaj ze zeměžluče nebo pelyňku. Tyto čaje obsahují hořčiny. Na pročištění žlučníku a žlučovodů existuje ďábelský, ale velmi účinný recept. V ten den se nesmí nic jíst, pouze pít čistou vodu (nejlepší destilovanou). Večer, v čase od 19.00 do 19.30 hod. se vypije 1/2 litru olivového oleje (za studena lisovaného), do kterého je přimíchána šťáva ze tří citrónů. Pak se ulehne na pravý bok, který se zahřívá termoforkami nebo pytlíčky se solí zahřátými v troubě. V této pozici je třeba vydržet jednu hodinu. Druhý den může být ještě špatně, proto se nic nejí. Velmi vhodný je klystýr. Sledujte, co z Vás vyjde. Kůra se může opakovat až za půl roku. Při žlučníkových potížích je nutné dodržovat přísnou dietu (omezit živočišné tuky, smažená jídla, mléko).

Reflexní místo žlučníku je na nártu pravé nohy mezi 4. a 5. nártní kůstkou uprostřed. POZOR! při bolesti pouze hladíme a mačkáme odpovídající místo na levém nártu. Nesmíme zapomínat na to, že nejčastější příčinou ucpání žlučovodů je stres, který způsobí uzavření ústeček (vývodu) do dvanáctníku. Proto ještě důkladně promasírujeme ref. plošku dvanáctníku na pravé šlapce a soláru plexu na obou chodidlech

Potlačovaná zlost, hněv a agrese jsou hlavní příčiny proč žlučník onemocní. Dysfunkce (záněty, kameny, ucpání, atd.) žlučníku a žlučovodů, které jsou toho příčinou, léčíme vlaštovičníkovou (chelidonium majus) tinkturou v ředění D3 – 3×15 kapek před jídlem po dobu alespoň 40 dnů.

Není však vůbec nutné projevovat zmíněné emoce vůči vnějšímu světu. Tím si život můžeme ještě více zkomplikovat. Mnohem výhodnější je si je hned po přiznání transformovat na jiný druh energie, kterou pro život potřebujeme. Nejbezpečnějí je je přeměňovat na lásku. Například třikrát zopakujeme: zlost přeměňují na lásku, zlost přeměňují na lásku, zlost přeměňují na lásku.

Pro www.cestakduze.webnode.cz zpracovala Světluška. Tento článek je možné šířit dál nekomerčním způsobem, v nezkrácené a nezměněné podobě, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.