Cesta k duze

Rubriky

3.čakra

autor: | Zář 8, 2016 | Čakry, Systém čaker | 0 komentářů

Třetí čakra: Manipura – Solar plexus – město drahokamů, 10 okvětních lístků

Základním principem třetí čakry je utváření bytí. Je centrem, kterým přijímáme sluneční energii a která kromě jiného vyživuje éterické vibrační pole a tím dodává vitalitu také tělu fyzickému. Třetí čakrou vstupujeme do aktivního vztahu ke světským věcem a k ostatním lidem. Je to oblast, ze které vychází z našeho těla emoční energie. Odtud jsou řízeny naše mezilidské vztahy, sympatie a antipatie, stejně jako schopnost trvalých citových vazeb.

Pro obyčejného člověka je třetí čakra sídlem osobnosti. Je místem, kde nachází svoji společenskou identifikaci a hledá její potvrzení svojí silou, vůlí k výkonu, snahou pomoci nebo i přizpůsobení se společenským normám.

Důležitým úkolem třetí čakry je také očišťovat tendence a přání dvou spodních čaker, vědomě řídit a využívat jejich tvořivé energie, manifestovat duchovní kvalitu vyšších čaker v materiálním světě a dosahovat tak na všech úrovních co největšího naplnění v životě. Čakra solar – plexu je v přímém spojení s astrálním vibračním polem, nazývaném také polem “přání” nebo “žádosti”. Vitální hnací síly, přání a pocity nižších čaker jsou zde analyzovány, “stráveny” a transformovány do vyšších energií, aby pak byly s energiemi vyšších čaker použity k vědomému formování našeho života.

Kladný postoj k životu a smysluplná integrace pocitů, přání i našich životních zkušeností vedou k tomu, že se třetí čakra uvolní a otevře, čímž světlo v nás nabývá na síle a prosvětluje náš život a celý náš svět. Naše celkové naladění je velmi závislé na tom, kolik je v nás světla. Když je naše třetí čakra otevřená, cítíme se svěže, radostně a vnitřně naplněni. Naproti tomu je-li tato čakra zablokována nebo narušena, je naše nálada nevyrovnaná a pochmurná. Tento pocit promítáme pokaždé také do okolního světa, takže celý náš život se zdá buď jasný nebo temný. Množství světla v nás určuje jasnost našeho nahlížení a kvalitu naší práce.

Barva: žlutá (Tygří oko, jantar, zlatožlutý topas, citrín, heliodor,chalcedon,kalcit)

Éterické oleje: saturejka, kardamon,myrha, citron

Symbol: trojúhelník – lotosový květ s deseti okvětními lístky.

Umístění: tři prsty nad pupkem, v trojúhelníku mezi žebry

Prvek: oheň

Hlavní zaměření: energie, síla

Téma, úloha: Rozvoj osobnosti, zpracování pocitů a zážitků, budování bytí, vliv a moc, síla a plnost, moudrost pramenící ze zkušeností.

Základní princip: výstavba a bytí, transformace osobnosti – kdo jsem já

Otáčení: u ženy – doleva, u muže – doprava

Harmonie: rozdělení energií, síla vůle směřována dobrým směrem, vitalita, pozitivnost, vědomé touhy, hluboce naplněný emocionální život, odvaha být tvůrcem, vědomá péče o zdraví, čest, hrdost

Disharmonie: přílišná emocionalita – city přerůstají přes hlavu, závislost na lásce druhých, bezcennost, posuzování, odsuzování, starosti a obavy – jsou konkrétní, ovládání mocí – ponižování, zesměšňování, nespokojenost zklamání,nemoci zažívání, slinivky, kyselé – překyselení organismu, svaly, nervový systém, oči

Právo třetí čakry: jednat z vlastní vůle

Odpovídající žláza: Slinivka břišní

Smyslová funkce: zrak

Vyživované oblasti těla: žaludek, játra, slezina, žlučník a nervový sytém

Části těla: spodní část zad, břišní dutina, trávicí sytém, žaludek, játra, slezina, žlučník, vegetativní nervový systém

Jídlo: vyvážená kalorická strava

Mantra: ram

Afirmace: „ Žádný člověk ani situace nemá nade mnou moc, má síla vychází zevnitř“