Cesta k duze

Rubriky

květen

autor: | Srp 14, 2016 | Zdraví podle TČM | 0 komentářů

Květen – srdce

Naše zdraví očima čínské medicíny

Tradiční čínská medicína je stará několik tisíc let a symbolem dobrého zdraví je harmonie v organismu, rovnováha mezi energiemi (čchi) jang a jin. Tato energie proudí neviditelnými drahami – meridiány. Je-li energetická vyváženost porušena, člověk onemocní. Proto energetická disharmonie bývá prvotní příčinou řady nemocí.

V měsíci “ květnu “ je podle přírodní medicíny nejvíce ohroženým orgánem srdce.

Srdce je svalový orgán, který svými pravidelnými stahy zajišťuje oběh krve a tím prokrvení organismu. Je velké asi jako pěst. Každý jeho úder představuje tlakovou vlnu, která za 45 vteřin rozežene krev do celého systému cév, délky zhruba 100 000 km. V průběhu 1 minuty se přibližně 70x stáhne a přečerpá 5 litrů krve, v případě potřeby dokáže tento objem zvýšit až 5x. Chlopněmi nasává krev do předsíní a vytlačuje z pravé komory neokysličenou krev do plicní tepny (malý krevní oběh) a z levé komory okysličenou krev do aorty (hlavní krevní oběh). Srdce potřebuje čerstvou okysličenou krev – ale také radost, lásku, úctu a uznání!

Orgánové hodiny – činnost srdce

Nejsilnější energie „ srdce “ je každý den dopoledne, mezi 11 – 13 hodinou. Srdeční příhody – bývají často kolem poledne.

Nejslabší energie „ srdce „ je každou noc, mezi 23 – 1 hodinou.

Smyslové funkce srdce

Podle smyslových orgánů srdci odpovídá špička nosu a jazyka.

Bledý jazyk – ukazuje na slabost krevního oběhu.

Červený jazyk – ukazuje na horkost v těle.

Červené zbarvení nosu – ukazuje na přetíženost srdce.

Rýha na konci nosu uprostřed – ukazuje na šelest na srdci.

Do široka rozložený (naběhlý) nos – upozorňuje, že i srdce bude pravděpodobně rozšířené.

Emočně je důležité prožívat radosti.

Zdravotní potíže srdce

Vliv na vznik srdečních onemocnění má vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, kouření, dědiční indispozice.

Nejčastější nemocí srdce je ischemická choroba srdeční, která je způsobena kornatěním věnčitých cév, které přivádějí k srdci okysličenou krev. Dochází tak k nedostatečnému okysličování srdečního svalu. Dalším závažným onemocněním srdce je – angina pectoris. Příznaky anginy pectoris – svíravá nebo palčivá bolest za hrudní kostí, která je spojená s dušností a úzkostí.

Bolest vystřeluje většinou na levé straně do paže, krku, zad, ramene i čelisti, někdy i směrem do břicha. Postižený má pocit, že se nemůže zhluboka nadechnout.

Každá změna obvyklého typu bolesti vyžaduje okamžitou návštěvu lékaře!

Problémy v činnosti srdce

Problémy v činnosti srdce se mohou projevit bušením srdce, nespavostí, změnami v chování – zmatenost, hysterie, aj. Některá onemocnění se projevují vznikem červených skvrn v horní části levé tváře a bolestivým dotykem na obočí. Onemocnění srdce způsobuje nedostatečné okysličení krve a v této souvislosti se objevuje namodralé zabarvení rtů, jazyka i obličeje.

Namodralá barva mezi nosem a ústy – označuje stav ohrožení života!

Prevence a podpora činnosti srdce

Svému srdci můžete prospět správným jídelníčkem, pravidelným pohybem, spánkem,

Psychickou pohodou, kontrolovat hladinu cholesterolu, hlídat vysoký krevní tlak, nekouřit.

Srdce je sval jako každý jiný a potřebuje ke své práci dostatek výživných látek – hlavně

Hořčík, dostatek kyslíku – cvičení a sport, volnou krční a hrudní páteř – bloky na páteři

ovlivňují stav srdce. Dysfunkce srdce se projevuje – dýchacími problémy, otoky atd. Některé studie potvrzují příznivý vliv 1 sklenky vína. Velice příznivě působí každodenní cvičení 20–30 minut. Vynechte stres, který narušuje imunitní systém a může vyvolat nemoc. Mějte se rádi a radujte se ze života. Srdce onemocní, pokud se necháme řídit pouze hlavou. Srdeční čakra se zúží a její energie – láska je nahrazována strachem, podobně jako světlo stínem. Třikrát si opakujte: strach přeměňují na lásku.

Přírodní a doplňková léčba

Řada lékařů uznává, že našemu srdci mohou být prospěšné některé potraviny:

Používejte čerstvé bylinky k ochucení – místo soli.

Česnek – pomáhá snižovat krevní tlak a množství cholesterolu.

Omega-3 mastné kyseliny – stimulují krevní oběh, snižují riziko tvorby krevních sraženin a také snižují vysoký krevní tlak. Jejich zdrojem jsou ryby a rybí olej.

Vláknina – pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Víno – v malých dávkách a pravidelně, nikoliv příležitostně, má příznivý dopad na vznik a rozvoj aterosklerózy.

Začněte tělu dodávat:

dostatečné množství tekutin, ve větší míře užívejte vitamín C – zlepšuje krevní oběh a snižuje cholesterol v krvi, užívejte hořčík a vitamín E. Připravujte si zelený čaj – obsahuje důležité ochranné látky pro srdce.

Zbytečně se nerozčilujte a užívejte si plnými doušky jarní přírodu.

Vhodné bylinky

Srdeční činnost podporuje

Hloh obecný (Crataegus laevigata) – působí na rozšiřování věnčitých tepen, pozitivně ovlivňuje srdeční činnost, zlepšuje krevní oběh, snižuje krevní tlak, harmonizuje srdeční arytmie, má protisklerotický účinek.

Čaj z hlohu – 1 čajovou lžičku květu hlohu přelijte šálkem vařící vody a 5 minut pod pokličkou vyluhujte. Pijte 3-4x denně, před spaním vypijte 2 šálky.Neslaďte, nebo pouze medem.

Tinktura z hlohu – 1 hmotnostní díl květů přelijte 5 díly 60-70% lihu. Nechejte ustát 1-2 týdny při pokojové teplotě (denně nutno protřepávat) a pak přefiltujte. Jako prevenci užívejte 2x denně 15 kapek. Při léčbě potíží 3x denně 30-50 kapek.

Další byliny, které regulují srdeční činnost – buřina srdečník, karbinec evropský, mařinka vonná. (Janča, Zentrich: Herbář léčivých rostlin)

Maria Treben

Srdeční víno z prvosenky jarní – na srdce, křečové žíly, oteklé nohy

2 litrovou láhev naplnit volně květy prvosenky, celými okolíky, až po hrdlo. Zalít čistým, přírodním vínem. Víno musí květy překrývat. Láhev lehce zazátkujeme a necháme 14 dní na slunci. Při srdečních potížích se pije jeden doušek vína. Vážněji nemocní mohou denně vypít 3 plné polévkové lžíce.

Čaj ze jmelí – sbírají se listy a slabé větévky – pouze v měsících březnu a dubnu a od začátku října do poloviny prosince. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá. Čaj se připravuje pouze ve studeném stavu.

1 vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do ¼ litru studené vody. Ráno se jen ohřeje a scedí.

Je-li třeba větší množství – musí se přechovávat v termosce, která je vypláchnutá vřelou vodou. Nebo čaj před použitím ohřát ve vodní lázni.

Čaj z kontryhele – odvádí vodu, posiluje srdce

1 vrchovatě naplněnou lžíci dát do ¼ litru vody. Jenom spařit a nechat krátce vyluhovat.

Léčení podle Hildegardy z Bingenu

Koho bolí srdce, slezina nebo po stranách – ať svaří petržel s vínem, přidá trochu octa a hodně medu a přecedí přes plátýnko. To ať často popíjí a uzdraví se.

Petrželové víno – 1 litr dobrého přírodního vína povařit 5 minut s čerstvou petrželí (8-10 stonků i s listy) a 2 lžíce vinného octa. Přidat 100-150 g medu a vařit dalších 5 minut. Když víno vypění, scedit a naplnit do sterilizované láhve. Užívá se 3x denně 1 dcl. Při nespavosti a přetažení se po doušcích vypije půl šálku. Pomáhá při srdeční slabosti, bolestech srdce a píchání u srdce.

Hořec – při srdeční slabosti – 23x na špičku nože do polévky ze špaldové krupice.

Podle Hildegardy je středem člověka srdce – kde sídlí lidská duše. Zde vznikají dobré i zlé myšlenky, které člověka otravují a rozhodují o jeho zdraví či nemoci. Kdyby člověk neměl myšlenky, neměl by ani žádný názor – byl by jako dům, který nemá ani dveře, ani okna nebo komín.

Myšlenky jsou původcem vědění dobrého a zlého a uvádějí všechny věci v řád. Myšlenky jsou podle Hildegardy původcem nemocí více, než si uvědomujeme.

Kameny

Aventurín je kámen harmonie a přirozenosti, který pročišťuje srdeční čakru a příznivě ovlivňuje srdeční problémy, Dává pocit bezpečí a radosti ze života, navazujeme jím těsné spojení s přírodou a její energií. Zklidňuje nadměrné emoce, rozkládá negativní emoce. Růženín má největší vliv v centru srdce, kde čistí, uklidňuje a posiluje vše, co souvisí s činností srdce a psychosomatickými poruchami, které mají příčinu v poraněných a posléze potlačených emocích. Reguluje srdeční rytmus a pomáhá při nespavosti, harmonizuje srdeční čakru a přitahuje do života lásku a podporuje tvořivost.

Srdeční rytmy vyrovnává také Chryzopras a Malachit, který navíc zvyšuje vytrvalost a dodává energii.

Rubín posiluje oheň v srdci, láskyplné emoce, lásku k pravdě a moudrosti. Napojí nás na prasílu lásky, oheň očisty a proměny, posiluje intuici, harmonii, lásku. Chrání před negativními vlivy okolí.

K ustálení krevního tlaku je výborný Smaragd nebo zelený Turmalín.

Energetická dráha srdce (srdeční meridián) je oproti ostatním drahám poměrně krátká. Začíná v podpažní jamce a po přední straně ruky míří k vnitřní straně malíčku. Nedostatek energie v srdečním meridiánu se projevuje v oblasti emocí stísněností, strachem, smutkem, pocitem nedostatku štěstí a radosti ze života. Člověk může mít v noci časté sny o požárech a dýmu. Ve fyzickém těle postihuje člověka onemocnění srdce a jater. Projevovat se může bušením srdce, zadýchávání se při fyzické zátěži, bledým obličejem a závratěmi.
Naopak nadmíra energie v meridiánu srdce se projevuje mírnou euforií, abnormálním a nepřiměřeným smíchem, vzrušením. Noční sny mohou být o vlastní odvaze a smíchu tváří v tvář nebezpečí. Ve fyzickém těle pociťuje člověk bolest v krajině srdeční, bolest v rameni až do předloktí, pocit horkosti v dlaních, sucha v ústech a zčervenalého obličeje.
Dalo by se tedy říci, že když má člověk zdravé srdce, je radostný a optimistický. Srdeční nerovnováhu lze upravit pomocí akupresury, kdy působením na body, které leží na srdečním meridiánu, se zklidňuje srdce a celkově zlepšuje duševní stav člověka.

Reflexní terapie srdce je neobyčejný sval, který jako každý sval potřebuje k svoji práci dostatek výživných látek (hlavně hořčík), dostatek kyslíku (cvičení, sport) a nerušenou inervaci (volnou krční a hrudní páteř).

Zóny srdce jsou :

orgánová – těsně pod základním kloubem palců na vnitřních hranách obou chodidel.

Využíváme jí hlavně v reflexní diagnostice. Při velké bolesti v těchto reflexních ploškách další působení na ně omezíme pouze na jemné hlazení.

kauzální (příčinná) – těsně pod linií hlavních kloubů prstů levé nohy a mačká se klešťovitě, současně na nártu i šlapce. Používá se pro terapii a v kritických situacích pro první pomoc.

Informace převzaty z: Viera Koudelková, léčitelka a terapeutka https://www.turnovskovakci.cz, www.prirodnienergie.eu, z Učebnice reflexní terapie – Július Pataky.

Pro www.cestakduze.webnode.cz zpracovala Světluška. Tento článek je možné šířit dál nekomerčním způsobem, v nezkrácené a nezměněné podobě, pokud bude připojeno celé znění této poznámky a aktivní odkaz na výše uvedené webové stránky. Děkuji za respektování této podmínky.