Cesta k duze

Rubriky

Pravidla Lásky

autor: | Bře 2, 2016 | Nezařazené | 0 komentářů

Pravidla lásky

Je-li láska hra, pak má svá pravidla

Sama láska je velmi přirozená a snadná, zato vzájemné porozumění je velice náročným úkolem. Skutečná láska vyžaduje, abyste objevili a přijali své skutečné „já“, aby k vám tak mohla být přivábena právě ta osoba, již chcete držet za ruku a prožívat s ní dobrodružství života. Láska je oporou, která volí po splnění všech snů a tužeb srdce. Láska je odvaha říkat pravdu, i když si myslíte, že ji říct nelze. Skutečná láska si žádá více snahy než boje, více boje než útěků a překonává nedorozumění, pocity ublíženosti a zklamání s vědomím, že oddaností lze všechno zahojit.

Nejprve musíte milovat sami sebe
Vztah, jaký máte k sobě samému, je ústřední šablonou, podle níž se formují všechny vaše další vztahy. Milovat sám sebe je pro vytvoření úspěšného a spolehlivého svazku s jiným člověkem bezpodmínečnou nutností.
Mezi „osobností“ a vaším „já“ je rozdíl. Vaše „já“ je jádro vaší existence, základní bytost, která existuje bez ohledu na vaši osobnost, vaše ego, vaše názory a vaše emoce. Je to malý posvátný prostor uvnitř vás, který obývá váš duch a vaše duše. „Osobnost“ je pozorovatel, trenér, redaktor a kritik, který prozkoumává vaše myšlenky, slova, pocity, a chování, a stanoví, nakolik se vaše základní „já“ ukazuje ostatním.
Tento vztah funguje jako šablona, podle níž se tvarují veškeré svazky ve vašem životě; stanoví kvalitu a povahu vašeho vztahu k ostatním a vztah ostatních k vám.

Naučte se milovat sami sebe
Mít se rád neznamená v podstatě nic jiného, než věřit ve svou základní hodnotu. Je to uchování zdravého smyslu pozitivní sebeúcty, kdy vlastním srdcem poznáte, že tvoříte hodnotný článek univerzálního řetězce. Milovat sám sebe také znamená ve všech ohledech o sebe aktivně pečovat. Každý člověk má pocit, že má nedostatky, ať už se jedná o oblast fyzickou, intelektuální, finanční nebo o oblast vztahů k jiným lidem, oblast citové vyspělosti či duchovního růstu. Nicméně vážit si sebe samých, dbát na sebe, ctít a opatrovat se je naše dědičné právo a lze se tomu naučit. Jak milovat se nejlépe naučíte láskou k sobě samým. Láska je stav vyžadující určité pochopení, dovednosti a schopnosti.
Teprve když úspěšně zvládnete péči o své vlastní potřeby, budete vědět, jak tutéž pozornost rozšířit na ostatní. Pokud hrajete hru lásky s touhou po vítězství, pak první krok, který musíte udělat, je naučit se lásce k sobě.

Buďte osobnost
Láska pro vás může udělat mnohé. Jedno ale láska přesto nikdy nedokáže – udělat z vás osobnost. To totiž dokážete jenom vy sami.
Sám pocit potřebnosti, který nás žene k tomu, abychom lásku vyhledávali, je přesně tím, co jí zabrání v rozkvětu. Skutečnou lásku k sobě přitahují ti, kdo po ní touží, a zapuzují ti, kdo ji potřebují. Touha znamená dostatek a přání; potřeba znamená nedostatek a závislost.
Bez ohledu na to, jak moc vás někdo zbožňuje, jak velkou vám věnuje pozornost a emocionální podporu, vždycky budete potřebovat víc – a víc a víc – protože láska přijímaná od jiného člověka nikdy nemůže nahradit lásku, kterou potřebujete dát sami sobě

Láska přitahuje lásku
Existuje-li jeden základní zákon o energii lásky, zní takto: Způsob, jak vnímáte sami sebe a jak se sebou nakládáte, se přesně shoduje s tím, jak vás budou vnímat a jak s vámi budou nakládat ostatní. Lidem kolem sebe denně nevědomky sdělujete, jak s vámi mají jednat, jak se k vám mají chovat, aniž byste pronesli jediné slovo. Vy jim dáváte podněty, vy určujete, jak s vámi lidé mají mluvit, jak jednat, co si o vás myslet a co od vás očekávat. Ať si to uvědomujete nebo ne, jste to vy, kdo určuje, jaký vztah k vám ostatní budou mít. Vaše vnitřní přesvědčení a očekávání se promítnou navenek a v souladu s tím s vámi bude zacházet vaše okolí.

Způsoby, jimiž se naučíme lásce k sobě
Láska k sobě se zdá velice nespecifická a abstraktní, začněme tedy konkrétními úkoly. Každý večer si napište seznam začínající slůvkem „já“ a pod ně byste měli uvést všechno, co se vám za ten den podařilo. Mohou to být i takové maličkosti, jako třeba že jste zvládli situaci v čistírně, kde vám zničili váš oblíbený svetr, dokončili dlouho odkládanou práci nebo uvařili velikou konvici kávy – i drobnosti vám na vaší dlouhé cestě mohou ukázat, jakou skutečně máte hodnotu.
Dalším způsobem jak o sebe pečovat, je akt výchovné péče. To vyžaduje, abyste pečovali o vztah k sobě stejně, jako by to byl vztah k drahému příteli nebo milované osobě.
Udělejte si seznam všeho, co vám dodá novou energii a co vás osvěží – může to být cokoli, od smyslových požitků po fyzickou aktivitu a spirituální praktiky.
Zvolte si pro každý den alespoň jeden akt péče o sebe a zrealizujte ho, i kdybyste se k tomu zpočátku museli přemlouvat.

Je úplně lhostejné, jaké způsoby k vybudování pocitu vlastní hodnoty užijete. Co ale je důležité, je vynaložit čas a energii na to, abyste se naučili milovat toho člověka, který s vámi zcela nepochybně zůstane po celý zbytek vašeho života – sebe.